Yerel Seçimde İttifak Yapısı Değişiyor

Ak Parti ile MHP arasında yerel seçimde ittifak için birbirinden farklı iddialar atılıyor. Merdiven altı söylentilerine göre iki parti sınırlı ittifak yapacak. Şimdilik kesinleşen bilgiler bu iddiaların aksine değil.

Yerel Seçimde İttifak Yapısı Değişiyor

Ak Parti’nin kurmaylarından gelen söylemlere göre iki partinin lokal ve sınırlı ittifak yapacağı yönünde. Diğer bir formül ise iki partinin de bir yerde aday göstermesi halinde, kazanma olasılığı yüksek olan adayı destekleme söz konusu olabilir. Bu durumda MHP’den Belediye Başkanlığı adayı olan bir kişi, Ak Parti listelerinden yerel seçimde aday gösterilebilir.

Geçtiğimiz günlerde Ak Parti’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, mevkidaşı Sadir Durmaz ile bir araya gelmişti. Bu görüşme sonrasında Ak Parti ve MHP’nin prensipte anlaşıldığı öğrenildi.

MHP’li Durmaz: Prensipte Anlaşmaya Varıldı

Kritik görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, bir anlaşmaya varıldığını ifade etti. Yerel seçim konusunda ana çerçevenin çizildiğini ifade eden Durmaz, genel olarak ittifakın yönünde kararların alındığını paylaştı.

CHP ise yerel seçimde ittifak konusunda sessiz kaldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin yerel seçimlerde sadece milletle ittifak yapacağını açıkladı. Aynı sesler İYİ Parti sıralarından da yükseliyor. Şuan için muhalefet partilerinin yerel seçimlerde ittifaka gitmeyeceği gözlemlenmiş durumda.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 14:41

YORUM EKLE