YSK, KHK'lı Adaylarla İlgili Olağanüstü İtiraza İlişkin Kararını Verdi

Yüksek Seçim Kurulu, KHK ile ihraç edilip görevlerine son verilen belediye başkanlarına mazbata verilmemesi, mazbataların en çok oy alan ikinci adaya verilmesi yönündeki karara yapılan HDP'nin itirazını reddederek kabul etmediğini açıkladı.

YSK, KHK'lı Adaylarla İlgili Olağanüstü İtiraza İlişkin Kararını Verdi

31 Martta yapılan yerel seçimlerde bazı ilçelerde seçimi kazanan adayların Kanun Hükmünde Karaname (KHK) ile meslekten ihraç edilmeleri sebebiyle Yüksek Seçim Kurulu'na itirazda bulunulmuştu. YSK'da KHK ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesine oy birliği ile karar vermişti.

Bunun üzerine HDP YSK'nın mazbatanın en çok oyu alan ikinci adaya verilmesi kararına karşılık bir itirazda bulundu. YSK, mazbataların ikinci en çok oy alan adaya verilmesi yönündeki karara HDP'nin yaptığı itirazı reddetti.

Yüksek seçim Kurulu'nun kararıyla Diyarbakır'da Eş Başkan Hülya Alökmen Uyanık, Diyarbakır Bağlar'da Zeyyat Ceylan, Hakkari'de Eş Başkan Seher Kadiroğlu Ataş, Van Edremit ilçesinde Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ve bazı belediyelerde belediye meclisine seçilenler KHK ile ihraç edilmiş olmaları nedeniyle mazbata almamışlardı.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 16:02

YORUM EKLE

Popüler Haberler