YSK Seçim Sonuçları İle İlgili Kararını Yayınladı! Partiler Seçim Sonuçlarını Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi İle Eşzamanlı İzleyebilecek!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim sonuçları görüntülenmesi ile ilgili kararını yayınladı. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre partiler seçim sonuçlarını Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi ile eş zamanlı izleyebilecek. Sonuçların takip edilebilmesi için Genel Merkez'de 5 Mpbs internet bağlantısı olması gerekmektedir.

YSK Seçim Sonuçları İle İlgili Kararını Yayınladı! Partiler Seçim Sonuçlarını Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi İle Eşzamanlı İzleyebilecek!

Yüksek Seçim Kurulu 31 Mart 2019 günü gerçekleşecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri için çevrimiçi sandık sonuçlarının siyasi parti genel merkezlerinden izlenebilmesini sağlayan Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi’ni duyurdu. İlgili karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni sistem kapsamında siyasi parti genel merkezlerinde sandık suçları kullanıma sunulacak ve itiraza gerekçe oluşturacak nitelikte bir sistem olmayacağı aktarılıyor.

Web sayfaya erişim siyasi partiler için saat 17.00 itibariyle mümkün olabilecek. Sandık sonuçları, YSK tarafından belirlenen süre sona erinceye dek teşkilatlarla paylaşılamayacak ve kamuoyuna duyurulmayacak.

Bağımsız Adaylar Nasıl Takip Edecek?

SSPS sistemine bağımsız adayların girişi için de bir düzenleme yapıldı. Bireyler, yalnızca seçim çevresi sınırlı olmak kaydıyla sandık sonuçları ve imzalı tutanaklar ile ilgili belgelere yayın kalktıktan sonra talep etmeleri halinde erişebilecek. Siyasi partiler ise Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kullanıcı adı ve şifreyle imzalı tutanakları görüntüleyebilecek.

Siyasi partilerin Siyasi Parti Portalı üzerinden sisteme giriş yapmaları istenecek. Bireylerin siyasi partiler bilişim altyapılarını hazır hale getirme ve güvenlik tedbiri almakla yükümlü olacağı aktarılıyor. Genel Merkez’de en az 5 Mpbs intenet hızı olması gerekmekle birlikte, güvenlik denetimi noktasında YSK’ya bağlanacak IP’lerin YSK’ya bildirilmesi gerekiyor.

Seçim Sonuçları Nasıl Görüntülenebiliyor?

31 Mart akşamında, ilçe seçim kurulları tarafından SEÇSİS’e sandık sonuçları işlenecek ve imzalı tutanaklar verilmiş olacak. Siyasi partiler ise SSPS ile verilere erişim sağlayabilecek. Kişiler; sandık sonuçlarına, sandık türüne, seçim çevresine, köy ve mahalle aralıklarını görüntüleyebilecek.

PNG formatında saklanabilecek görüntülerin yanı sıra, web sayfa kullanıcısı Excel ve CSV formatında itiraz etmek istedikleri noktaları kaydedebilecektir.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2019, 12:59

YORUM EKLE