YSK Üç Yerde Mazbataları İptal Etti, Mazbataları Geçersiz Sayılan Başkanlar Kimler?

YSK seçimlerin yenilenmesine karar verdiği Keskin, Yusufeli ve Honaz ilçelerinde belediye başkanlarına daha öncesinde verilen mazbataların geçersiz sayarak iptal etti.

YSK Üç Yerde Mazbataları İptal Etti, Mazbataları Geçersiz Sayılan Başkanlar Kimler?

Yüksek Seçim Kurulu'nun aldığı son karara göre, seçimlerin yenilenmesine karar verilen yerlerde Kazanan adaylara daha önce verilen mazbatalar iptal edildi. 

Diğer taraftan AK Parti'nin YSK temsilcisi Recep Özel, YSK'ya başvurarak, Kırıkkale'de Keskin Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi talebinde bulunarak İYİ Parti adayına mazbata düzenlediğini ve verilen mazbatanın iptalini istedi. 

Yapılan başvuruyu değerlendiren YSK, ilçede seçilen adaya verilen mazbatanın iptal edilmesine karar verdi.

YSK'nın bu kararında, Keskin Belediye Başkanlığı seçiminde İYİ Parti adayının bin 806, AK Parti adayının bin 800 oy aldığı, oy farkının 6 olduğu belirtilerek ilçede 8 kısıtlının oy kullandığının anlaşıldığı, bu durumunda seçim sonucuna etkili olması değerlendirilerek Keskin Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline, bu ilçede seçimin 2 Haziran'da yenilenmesine karar verildiği belirtildi.

Denizli'nin Honaz ilçesinde yapılan seçim sonucunda CHP adayı Yüksel Kepenek 9 bin 389, rakibi AKP'li Turgut Devecioğlu ise 9 bin 381 oy aldığı ortaya çıkmıştı.

AKP'nin ilçe seçim kuruluna itirazı sonrasında 41 sandıkta oylar yeniden sayılarak, Kepenek'e 9 bin 387, Devecioğlu'na ise 9 bin 384 oy çıkmış aradakifark da 3'e düşmüştü.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde ise 3 oy farkla AKP'nin adayı Eyüp Aytekin seçimi kazanmıştı. seçimi ikinci sırada tamamlayan CHP'nin adayı Barış Demirci ise seçim sonuçlarına itiraz etti. 

İtirazı görüşen YSK, ilçede 2 kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirleyerek aradaki farkın bire inmesi nedeniyle seçimlerin iptaline karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 17:09

YORUM EKLE