Aslı Çakır'ın Doping Suçu, Atletizmden Bağlarını Kopardı

Türkiye'ye 2012 Londra Olimpiyatları'nda büyük bir gurur yaşatan Aslı Çakır, son doping olayı ile birlikte atletizmden kati suretle men edildi.

Aslı Çakır'ın Doping Suçu, Atletizmden Bağlarını Kopardı

Dünya çapında spor branşlarının temiz ve güvenli tutulması için çalışmalar son hız sürüyor. Bu anlamda oyuncuların sağlık kontrolleri sıklaştırılırken, kontrollerin hassasiyet düzeyi de en üst seviyeye çıkarılmış durumda. Özellikle son yıllarda Dünya kapsamında uluslararası etkinliklerle gerçekleştirilen olimpiyatlarda ortaya çıkan doping skandalları ile birçok sporcu ceza almıştı. Bu yönden Türkiye'de de üzücü bir haber ile birlikte bir atletimiz doping cezasındaydı, şimdiyse bu ceza onun atletizm hayatının sonu oldu.

2012'DE ALTIN MADALYAYI GETİRMİŞTİ

Türk asıllı atlet Aslı Çakır, 2012 Londra Olimpiyatları'nda Türkiye'de altın madalyayı getirmişti. Bu başarısı ile tarihe geçen Milli Atlet Aslı Çakır, şimdiyse 3. defa aldığı doping uyarısı sebebi ile atletizmden tamamen men edildi. Türk atletizm tarihinin de adı en çok dopingle anılan isimleri arasına adını yazdıran Çakır artık parkurlara çıkamayacak. 

2004 Dünya Gençler Şampiyonasında parkurlara çıkan Aslı Çakır, bu şampiyonada kendisi ile ilgili olarak ortaya çıkarılan doping kullanma iddiaları sonrasında, iddialar doğru şıkınca men cezası yemişti. 8 yıllık cezası 2012 yılında sona eren Çakır, tekrar bir geri dönüşünü Londra Olimpiyatları'nda gerçekleştirdi. 2012 yılında gerçekleştirilen müsabakalarda Türkiye'ye altın madalya getiren Çakır ile ilgili olarak 2013 Mart ayında doping iddiaları tekrar patlak vermişti. IAAF bu bildirimi TAF'a bildirirken TAF ise Aslı'nın doping kurallarına aykırı bir hareketinin bulunmadığını açıklamıştı. Bu karar sonrasında IAAF, CAS'a başvurdu ve Aslı için 8 yıllık bir men cezası verildi. CAS konu ile ilgili olarak soruşturmalar yaparken Aslı Çakır'ın faydalı bilgiler paylaşması nedeni ile ceza 4 yıla indirildi. 

Bu cezasını da tamamlayan Aslı'nın çıktığı ilk atletizm müsabakasında TAF tarafından teşhis edilen doping kullanımı ise Aslı'yı bu defa atletizmden tamamen men edilmeye sürükledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 16:37

YORUM EKLE