Devlerin Karşılaştığı Şampiyonlar Ligin'de Format Değişikliği

Devlerin karşılaştığı Şampiyonlar Lig'inde tarihi kararla format değişikliğine gidildi. İşte 2024 yılından itibaren uygulanacak olan değişiklikle ilgili detaylar...

Devlerin Karşılaştığı Şampiyonlar Ligin'de Format Değişikliği

2024 yılından itibaren hayata geçirilmesi beklenen tarihi karar nihayet açıklandı. Yıllardır konuşulan Şampiyonlar Ligi'ndeki format değişikliğinde hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı. Devlerin karşılaştığı Lig'de yapılan format değişikliği ile ilgili tarihi kararı Fransız L'Equipe Gazetesi duyurdu.

Şu anda 8 grupta 4'er takım mücadele ediyor, ilk 2 sırayı alan takımlar üst tura çıkıyordu. Yeni formatta artık 4 grup olacak fakat gruplarda 8'er ekip yer alacak.

Gruplarda ilk 4'e giren takımlar üst tura çıkarken, 5. bitiren ekipler bir sonraki sezon Şampiyonlar Ligi'nde yer alma fırsatı yakalayacak. UEFA'nın amacı, kulüpler bazında dünyanın en çok ilgi çeken futbol tunuvası olan Devler Ligi'ni daha rekabetçi hale getirip, maç sayısını daha fazla arttırmak.

6. ve 7. olan ekipler ise yoluna Avrupa Ligi'nden devam ederken, Şampiyonlar Ligi'ndeki maç sayısı da yeni formatla birlikte 224'e yükselecek. Avrupa Ligi'nde kaliteyi artırmak için takım sayısı 48'den 32'ye düşecek

Format değişikliği sadece Devler Ligi'yle sınırlı değil. "Avrupa Ligi 2" adı altında yeni bir tunuvanın daha hayata geçirilmesi planlanıyor. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi için vize almakta zorlanan takımların yer alacağı 'Avrupa Ligi 2'yi kazanan ekip, bir sonraki sezon Avrupa Ligi'ne katılacak.

2024 yılından itibaren uygulanması düşünülen bu formatla birlikte Devler Ligi'nde ülkemizi temsil edecek Türk takımlarını uzun bir yolculuk bekliyor. 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 23:27

YORUM EKLE