Sporda şiddetin önlenmesi kanunu neleri kapsıyor, hangi cezalar var? yasanın içeriği nedir? Teklif yasalaştı!

TBMM Genel Kuruluna, Eski Gençlik ve Spor Bakanları AKP Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ve Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç ve birkaç milletvekilinin de içlerinde bulunduğu grup sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanun değişikliği yapılmasına ilişkin kanun teklifi sundular. Sunulan teklif tartışıldı, gerekli değişiklikler yapıldı ve yasalaştı. Sporda şiddetin önlenmesi kanunu neleri kapsıyor, hangi cezalar var, yasanın içeriği nedir gibi soruların cevabı haberde.

05 Temmuz 2019 Cuma 09:46
Sporda şiddetin önlenmesi kanunu neleri kapsıyor,  hangi cezalar var? yasanın içeriği nedir? Teklif yasalaştı!
Takip Et:

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun teklifini, Eski Gençlik ve Spor Bakanları AKP Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ve Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç ve birkaç vekilinde bulunduğu grup yaptı. Sunulan teklif TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüp kabul edilerek yasalaştı.

CHP’yi temsilen katılan İstanbul milletvekili Erdoğan Toprak, ”Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden sonra en fazla sporcu barındıran ülke Türkiye’dir” dedi.

Sporda şiddet yasası

AKP’nin iktidar döneminde dünya üçüncülüğü kazanan A Milli Futbol Takımı’ndan bahseden Toprak, “Siz dünya 3.sü takım aldınız, şuan dünyada elemeleri geçemeyen, 50. sıraya düşen bir Milli takım var. Ayağa kaldıramamamızın sebebi Türkiye’yi yabancı cennet yapmanız. Türkiye’nin büyük kulüplerinde 14 yabancı olursa Türk sporcular nasıl başarılı olur? Bu yıl şampiyon olan takım 11 yabancıyla sahaya çıkıyor” diyerek eleştirdi.  

Erdoğan Toprak, halkın sağduyusunun siyasetçilerden çok daha iyi olduğunu belirtti

"Elinizi vicdanınıza koyun, Türkiye'de kaç olay oldu? Münferiden bir, iki. Statlarda olay var mı? Ben görmüyorum. Gerçekten Türk halkına, izleyiciye çok teşekkür ediyorum, bizim siyasiler olarak birbirimize yaptığımızın yüzde 1'ini yapmıyorlar. Zaten Türk halkının sağduyusu gerçekten bizden, Türk siyasetçilerinden çok daha ileri, bunu söylemiş olayım." Diyen Toprak kanun teklifinde 3-4 çapanoğlu bulunduğunu belirttikten sonra bunların Passolig, biyometrik verilerin kopyalanması ve deplasmanlarda seyir alanlarına ilişkin maddeler olduğunu söyledi.

Nerede Filenin Sultanları?

"Federasyonlar niye başarısız? Çünkü her yerde olduğu gibi siyaseti spora bulaştırdınız. Artık doğru dürüst seçimler olmuyor. Eskiden Başbakanlık koridorları vardı bu işi tayin eden, şimdi sarayın koridorları var. En son Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi değişti ve yarışan listeler kamuoyuyla paylaşılmadı. Atamalı bir federasyon oldu. Türkiye'nin en büyük federasyonunda, en çok profesyonel üyesi olan, lisansı olan federasyonda atama böyle olursa başarı gelir mi? Voleybolda da aynı. Siz teslim aldığınızda Filenin Sultanları vardı, müthişti, gurur duyuyorduk Filenin Sultanlarıyla. Neredeler?"

Türk sporcularda başarı yakalamak için yabancı sporcu sayısını azaltmak gerektiğini söyleyen Toprak, "Kulüp başkanları geliyor, ben kulüp başkanıyım diye hava atmasını biliyor. İşini büyütüyor, tanıtıyor, maşallah forsundan geçilemiyor ama kulübü borç batağına bırakıp gidiyor." ifadesini kullandı.

Toprak, "Toplam 41 milyon 139 bin gencimiz şu anda spor yapma çağında veya içinde ama biz bunların 6 milyonunu sadece lisanslı yapmışız. Onların da ne kadarı başarılı, tartışılır, çoğunun da yaş haddi geçmiş." dedi ve gençlerin meşgalesi olmamasının onları uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara yönelttiğine de dikkat çekti.

AKP Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, taraftar şiddetine dikkat çekti

Antalya’da oynanan Eskişehir-Göztepe TFF 1.lig play-off finalini izleyen taraftarlardan pompalı tüfek, tabanca ele geçirildiğini hatırlatan AKP grubunda teklifi yapan vekillerden Osman Aşkın Bak, suç işleyen taraftarlara TCK’ya göre işlem yapıldığını ama Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında herhangi bir işlemde bulunulmadığını taraftarların 5 saat gözaltında tutulduğunu ama müsabakaya girmesinin engellenmediğini, seyirden men yasağı bulunmadığını  hatırlattı. Kanun teklifinde bunun önlenmesi için maddeler bulunduğunu belirtti.

Bak, "Öneğin ceza alıyorum, Passolig'im donduruluyor, maça gidemiyorum. Çok basit. İntenete giriyorsunuz, başka birinin kimlik bilgileriyle kendi fotoğrafınızı koyuyorsunuz, yeni bir Passolig üretiyorsunuz. Aynı kişi, bu müsabakaya girebiliyor ve hakaretlerini, küfürlerini etmeye devam ediyor. Biz bunları değil, futbolun güzel yanlarını konuşmak istiyoruz." dedi.

"Daha önce kulüp başkanlarını tehdit ediyorlardı, bilet istiyorlardı, 'Bize bilet vermek zorundasınız' diyorlardı. Taraftarı, sporcuyu tehdit ediyorlardı, avanta alıyorlardı. Bunlar yaşanandı. Bunları neden söylemiyoruz? Kitle bu. İngiltere bunları yaşadı. 'Böyle olaylarla karşı karşıya gelmeyelim' diyoruz. Herkes huzurlu şekilde müsabakayı izlesin istiyoruz. Tezahüratın, şiddet, tehdit tanımının ne olduğu belli zaten. Huzurla müsabakayı izlemek isteyen vatandaşı korumayacak mıyız?" diyerek TFF, Türkiye Basketbol Federasyonu yetkilileriyle birçok kez toplanıp talepleri değerlendirdiklerini anlattı.

Konuşmaya katılan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da, kanun teklifine, uyarıları dikkate alarak, yapıcı muhalefet yaklaşımlarının sürdüreceğini, çekinceleri dikkate alınmazsa TBMM İçtüzüğünün verdiği hakları kullanacaklarını söyledi.

Teklif maddeleri görüşüldü

Katılımcıların ortak görüş ve önerileriyle teklifte bazı değişiklikler yapıldı.

Teklifin 3. maddesinde yer alan "Seyircilerin müsabaka ve seyir alanlarına girişinde biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulama sisteminin kurulmasına ilgili federasyonun görüşü alınarak Gençlik ve Spor Bakanlığınca karar verileceği, gerekli teknik donanım, spor tesisinin kullanım hakkına sahip kurum veya kuruluşlar tarafından tesis edileceğine" dair düzenleme tekliften çıkarıldı.

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait alacaklarla kulüplerle bankalar arasında yapılan yeniden yapılandırmalar kapsamındaki tüm banka alacakları dışında; merkezi pazarlama ve bilet satışından elde edilecek kulüplere ait federasyon veya yetki verdiği üçüncü kişilerden elde edilen gelirler, devir ve temlik edilemeyecek. Kulüp borçlanmalarının önüne geçmek amacıyla bu değişiklikler yapıldı.

6. madde metnine "Müsabaka, seyir ve antrenman alanlarına alkollü içecek sokulması, kullanılması ve satılmasına ilişkin usul ve esaslar ilgili federasyonlar tarafından belirlenir." ibaresi ilavesi yapıldı.

Teklifin 7. maddesine de yapılan eklemeye göre müsabaka, seyir, özel seyir, antrenman alanları ile takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlara müsabaka öncesinde veya sırasında uyuşturucu veya uyarıcı madde veya alkollü içecek sokan kişi, fiili daha ağır bir cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde 30 gün adli para cezası ile cezalandırılacak.

Tüm bu değişikliklerden sonra kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu onayıyla yasalaştı.

Son Güncelleme: 05.07.2019 09:48
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.