Süper Lig’in 17 Haftalık VAR Bilançosu

Spor Toto Süper Lig’de sezonun ilk yarısı bitimine kadar VAR uygulamaları sonucu değişen karar sayısı açıklandı. 17 haftalık bölümde VAR ile 98 karar değişikliği yaşandı.

Süper Lig’in 17 Haftalık VAR Bilançosu

Spor Toto Süper Lig’de bu sezon Video Yardımcı Hakem uygulaması için düğmeye basılmıştı. Sezonun ilk 17 haftasında VAR uygulamaları sonucunda 98 kere karar değişikliği yaşandı. Hakem hatalarını en aza indirebilmek için FIFA Dünya Kupası’nda kullanılmaya başlayan VAR, bu sezonda pek çok maçın seyrini değiştirdi. VAR istatistiklerine bakıldığında incelemeler sonucunda en çok gol iptali yapıldığı ortaya çıktı.

VAR sonucunda 24 pozisyonun öncesinde gol atan takımın aleyhinde karar verildi. Golün iptal edilmesine de ofsayt, faul veya elle top oynama gibi ihlaller tespit edildi. VAR ile en çok golü iptal edilen takım ise 5 golle Bursaspor oldu.

Ligin En Şanssızı Bursaspor’dan Shakho

Video Yardımcı Hakem uygulamasıyla en çok golü iptal edilen isim 3 gol ile Bursaspor oyuncusu Diafra Sakho. Beşiktaş’ın genç yıldızı Dorukhan Toköz’ün ise VAR uygulamalarıyla 2 gol iptal edildi. 17 haftalık dilimde 17 futbolcunun da 1’er gölünün iptaline kadar verildi. Karar değişiklikleriyle de ihlal gerekçesiyle iptal edilen 7 golün skora geçmesine hükmedildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2018, 04:59

YORUM EKLE