UEFA turnuva katılım, galibiyet ve beraberlik ödemeleri belli oldu

UEFA turnuvalarına katılımda alınacak primler, galibiyette ve beraberlikte alınacak primler neler olacak. Alınacak ödemeleri ayrıntılarıyla yazımızda bulabilirsiniz.

UEFA turnuva katılım, galibiyet ve beraberlik ödemeleri belli oldu

Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmeye hak kazanan takımlar 15,2 milyon euro kazanacak. Avrupa Ligi’nde oynayanların geliriyse 2,9 milyon euro olacak.

UEFA, katılım bedelleriyle birlikte yayın havuzu ve performans gelirleri de açıklandı. Bu doğrultudA Şampiyonlar Ligi galibiyeti 2,7 milyon euro, beraberlikteyse 900 bin euro gelir dağıtılacak. Avrupa Ligi’nde ise galibiyete 570 bin euro verilirken beraberliğe 190 bin euro verilecek.

Bir ülkeden Şampiyonlar Ligi’ne tek takım katılacaksa yayın havuzu gelirinin tamamı o takıma gidecek. iki takım  katıldığı takdirde havuz gelirinin %55’i şampiyona verilirken yüzde 45’i ise ön eleme turunu geçip Devler Ligine katılan diğer takıma verilecek.

Ligde grupları geçerek son on altı tura yükselen takımlara 9,5 milyon euro da verilecek. Avrupa’nın 1 numaralı kupasında çeyrek final primi 10,5 milyon, yarı final primi 12 milyon, finalist takımın primi 15 milyon olarak belirlenirken şampiyon takım ise 19 milyon euro kazanacak.

UEFA Avrupa Ligi’nde ise son 32 tura çıkan takımlara 500 bin euro ödül verilecek. Kupa 2’de son 16 tura çıkanlara 1,1 milyon prim, çeyrek finale çıkanlara 1,5 milyon prim ve yarı finale çıkanlara 2,4 milyon prim verilecek. Finalist takımlar 4,5 milyon kazanırken şampiyon takım 8,5 milyon euro alarak ödüllenecek.

Bunlara ek olarak da UEFA, son 10 yıllık performansları baz alarak takımlara katsayı sıralamasına göre ödeme yapacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 14:57

YORUM EKLE

Popüler Haberler