UEFA Uluslar Ligi nedir? UEFA Avrupa Uluslar Ligi'ne dair bilmeniz gereken tüm detaylar

Avrupa’nın en büyük futbol organizasyonlarından olan UEFA Avrupa Ligi’nin işleyişi hakkında bilgiler.

UEFA  Uluslar Ligi nedir? UEFA Avrupa Uluslar Ligi'ne dair bilmeniz gereken tüm detaylar

Dünya üzerinde en çok takip edilen sporlardan olan futbolun en heyecanlı karşılaşmalarının yaşandığı UEFA Avrupa Ligi, 55 ülkenin yer aldığı 4 kümeden oluşan bir futbol ligidir.

UEFA Uluslar Liginde ülkemiz B grubunda başladığı sezona aldığı mağlubiyetler sonucunda C grubuna düştü. Türkiye Milli Takımı önümüzdeki sezon C grubunda mücadele edecek. Bu sezonun lideri ise İsveç A grubuna çıkarken, ikinciliği elde eden Rusya B grubunda mücadele edecek. 

UEFA Avrupa Ligi 

4 kümeden oluşan UEFA Avrupa Liginde 1. kümede 12, 2. kümede 12, 3. kümede 15 ve 4. kümede 16 takım yer alıyor. A ve B kümelerinde yer alan 4 grupta ise üçer ülke karşılaşıyor. C kümesinde ise kümede yer alan bir grupta 3 takım kalan üç grupta isr dörder takım karşılaşıyor. D kümesinde ise dörder ülke karşılaşmaktadır.

UEFA Avrupa Liginin Getirileri

UEFA Avrupa Liginde oynayan takımların, Avrupa Futbol Şampiyonası etkinliğine katılma şansları da oluşuyor. Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki elemeler, 10 grupta yapılıyor. Her bir grupta ilk ikiye giren takımlar, final maçlarını oynayacak. 24 ülkenin yer aldığı Avrupa Şampiyonası’nda ise 24 ülke mücadele ederken, finallere kalacak olan 4 ülke, UEFA’daki 4 kümeden seçilecek.

Avrupa Şampiyonası finallerine katılmaya hak kazanamayan takımlar ise aralarında yapacakları Play-Off karşılaşmaları sonucuna göre Avrupa Şampiyonası’na katılabilecek.

UEFA Avrupa Ligi aynı zamanda düzenlendiği ülkenin ekonomisini de canlandırarak, piyasalarda hareketliliği de sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 12:15

YORUM EKLE

Popüler Haberler