170’ten fazla ülkenin ilk 5G sağlayıcısı Huawei'den Faroe Adalarında başarılı test

Huawei, küresel 5G teknolojisi özelindeki çalışmalarına hız kesemeden devam ediyor. bu güne kadar 46 5G sözleşmesinin altına imza atan Huawei, 100 binin üzerinde 5G baz istasyonunun dünya çapındaki kurulumunu da gerçekleştirmiş oldu.

170’ten fazla ülkenin ilk 5G sağlayıcısı Huawei'den Faroe Adalarında başarılı test

ABD-ÇİN arasında ki ticari savaştan etkilendiği düşünülen Çinteknoloji devi Huawei Faroese Telecom ile 4 yıldır devam eden ortaklıkları doğrultusunda, Faroe Adaları'ndaki ilk 5G çağrısını gerçekleştirdi. Huawei'nin kurduğu altyapıyla gerçekleşen test çağrısı, dünyanın en hızlı 5G telefonu Huawei Mate 20X ile yapıldı.

Karada ve deniz altında bulunan çok sayıdaki tüneli ve dağlık coğrafyasıyla mobil kapsama alanını tamamlama konusunda coğrafi zorluğa sahip Faroe Adaları, sahip olduğu etkileyici mobil kapsama alanıyla da dikkati çekiyor.

Huawei CEO'su Mads Rasmussen Faroe Adaları'nda gerçekleştirdilen 5G test denemesinin başarı geçmesinden çok memnun kaldıklarını belirterek, “Faroese Telecom’la birlikte adaya uçtan uca bir 5G çözümü sunuyoruz. Bu çözümler 5G RAN (radyo erişim ağı), 5G çekirdek ağı ve 5G akıllı telefonları içeriyor. Faroe Adaları’nı 5G’nin sunduğu tüm olanaklara daha da yaklaştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu başarılı test, Faroese Telecom’un yakında 5G teknolojilerinin ticari kullanımını sunabileceği anlamına da geliyor.” diye konuştu. 

2015 yılından bu yana Huawei ile iş birliği içinde olan Faroese Telecom Pazarlama Direktörü Eva Skeel Nolsø ise bu başarılı test denemesi ile ilgili, "Kuzey Atlantik’te, oldukça dağlık bir coğrafyada bulunmamıza rağmen kullanıcılarımız günlük hayatlarında herhangi bir iletişim kopukluğu yaşamıyor. Tüm adalardaki kara ve deniz alanlarının yüzde 98,6’lık bölümü 4G kapsamına sahip ve adalar hem birbirlerine hem de dünyanın geri kalanına güçlü bir şekilde bağlı. Huawei ile devam eden başarılı iş birliğimiz sonucunda ise 5G’nin yaratacağı farkı deneyimlemeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Bağlantılı ve akıllı bir dünyanın inşa edilmesine daha fazla katkı sağlamak amacıyla 5G teknolojisi özelindeki çalışmalarını kararlılıkla sürdüren Çin devi Huawei 100 binin üzerinde 5G baz istasyonunun kurulumunu da gerçekleştirerek 170’ten fazla ülkenin ilk 5G şebeke sağlayıcısı oldu.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 00:37

YORUM EKLE

Popüler Haberler