3 Yıl İçinde Elektrikli Uçaklarla Buluşabiliriz

ABD merkezli Zunum Aero, elektrikli uçakların 3 yıl içerisinde kullanıma gireceği yönünde açıklamalarda bulundu.

3 Yıl İçinde Elektrikli Uçaklarla Buluşabiliriz

Gelişen teknolojiyle birlikte sadece birkaç yıl içerisinde çok büyük yeniliklerle buluşabileceğimiz belirtiliyor. Atılan adımlar sayesinde aynı zamanda oldukça tasarruflu uygulama da yürürlüğe girecek.

Pek çok firma fosil yakıtlara karşı elektrikle çalışan modeller üzerine yoğunlaşmış durumda. Gelip geçici olan fosil yakıtlara bel bağlamak istemeyen bilim insanları, bu yolda önemli işler de başarmaya devam ediyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla insanların ihtiyacının pek çoğunun giderilmesi amaçlanıyor. Böylelikle bu durum uzun vadede ülkelerin gelişme seviyesini net bir şekilde belirleyecek. Özellikle de daha sağlıklı olan yenilebilir enerji kaynakları sayesinde, sınırsız enerji bile elde edilebilir.

Tek şarjla 1125 kilometre gidilebileceği belirtiliyor

10 ile 50 yolcuyu ağırlayabilecek bu uçak modelinin 2020 yılında kullanıma girebileceğinin altı çiziliyor. Bununla birlikte firmanın yaptığı açıklamalarda, bu uçak modelinin tek şarj ile 1125 kilometre gidebileceği aktarılıyor.

Uzmanların esas çalışma gerçekleştirdiği nokta ise tam elektrikli uçak üretmek olduğu aktarılıyor. Firmanın bir diğer hedefleri arasında, 2030 yılına kadar tek şarjla 1600 km seyahat edebilecek bir elektrikli uçak yer alıyor.

Bu durum gelişen teknolojiyle birlikte daha da erken gerçekleşebilir gözüyle bakılıyor.

Uzun vadede bu durumun bilet fiyatlarına da yansıyabileceği aktarılabilir noktalar arasında yer alıyor. Bu konuda ise pek çok firmanın oldukça iddialı adımlar attığını söylemek mümkün.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2017, 03:30

YORUM EKLE