Akıllı telefonlar bizi dinliyor mu?

Hayatımızın her anında yer alan akıllı telefonlar bizi izliyor ve dinliyor. Akıllı telefonlara indirdiğimiz uygulamalara dikkat etmemiz şart. Uygulama için izin verdiğimiz kamera izni, mikrofon izni veya parmak izi sensörü, yüz tarama gibi uygulamalar bizim için tehlikeli olabilir.

Akıllı telefonlar bizi dinliyor mu?

Akıllı Telefonlar Bizi Dinliyor Mu?

Akıllı telefonlar artık hayatımızın her anında yer alıyor. Elimizden düşmeyen bu telefonlar her zaman faydalı olmayabilir. Akıllı telefonun markası veya modeli fark etmeksizin bütün cihazlarda indirdiğimiz veya kullandığımız uygulamalar bizim ile ilgili birçok veriyi toplamakta ve bu verileri pek çok amaç için kullanabilmektedir.

Yüz okuma özelliği, parmak izi sensörleri, retina tarama sistemi gibi pek çok verinin kullanıldığı uygulamalar bazen komplo teorilerini beslemektedir. Özellikle akıllı telefon üzerinden arama yaptığımız ürün veya haberler ile ilgili daha sonra reklamların karşımıza çıkması telefonların bizi izlediği konusunda hepimizi tedirgin ediyor ve kafalarda soru işareti bırakıyor.

Ayrıca akıllı telefonlarda yer alan bazı özellikler sayesinde konum bilgimiz, nerede olduğumuz ve ne kadar hızlı gittiğimiz akıllı telefon tarafından kaydediliyor. Uygulamalar tarafından da kullanılan bu bilgiler akıllı telefon tarafından ne şekilde kullanılıyor bilinmemektedir. Akıllı telefonlar verileri hızlı bir şekilde aktarabiliyor. Uygulamalar izin istekleri ile kameranıza, mikrofonunuza, konumunuza ve arama izlerinize ulaşabiliyor. Bu izni vermediğiniz zaman uygulamayı kullanamıyorsunuz ve engellerle karşılaşıyorsunuz. En iyi yöntem uygulamanın kullanma ve gizlilik politikası şartlarını incelemektir.

Akıllı telefonlara indirdiğimiz ve hayatımızda büyük yer kaplayan uygulamaların hepsi veri toplamakta ve bu verilerin üçüncü taraflara nasıl verildiği bilinmemektedir. Bu verilerin üçüncü taraflara nasıl verildiğine dair birçok tartışma vardır. Önek olarak, bir akıllı telefon üreticisi üretim politikasına göre cihazınız üzerinden konum bilgilerinizi anlık olarak alabilir. Sesli aramalarını üçüncü kişilerle paylaşabilir ve bu konuşmayı metin haline dökebilir. İş ortakları ile bu konuşmayı paylaşabilir. Konumunuzu takip ederek olayların farklı bir boyut almasına neden olabilir.

Özellikle reklam verenler için büyük bir özellik olan konum takibini kapatmak için, Android telefon kullanıcıları Ayarlar kısmında yer alan Güvenlik ve Konum menüsünden Konumu ve izleme geçmişini anında kapatabilmektedir. İos kullanıcıları Ayarlar kısmında yer alan Gizlilik ve Konum servislerinden konum servislerini devre dışı bırakmak veya bazı uygulamalara sınırlama getirmek kolay bir işlemdir.

Bu tarz yolları ve yöntemleri kullanarak uygulamaların ve akıllı telefonların sizi izlemesine ve dinlemesine biraz da olsa engel olabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda üretici politikaları gereği yüzünden engel olamayacağınız şeyler de yer almaktadır. Bu nedenle akıllı telefonlarınız sizi dinleyebilir, sizin konumunuzu kolayca bulabilir ve verilerinizi başka birilerine aktarabilir. Uygulama indirirken mutlaka gizlilik politikalarını okuyun ve izinleri ona göre vererek uygulamayı ona göre kullanmaya başlayın.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 08:16

YORUM EKLE

Popüler Haberler