Akıllı Telefonu Tüketen Hackerlar

Kripto madencilerin yeni hedefi akıllı telefonlar oldu. Virüs içeren uygulama ve oyunları indirterek telefonunuza sızabilen hackerlar, telefonunuzu madencilik için kullanıyor olabilir.

Akıllı Telefonu Tüketen Hackerlar

Yazılım dünyasının uçsuz bucaksız bir hale geldiği moden dönemde, özellikle akıllı telefon kullanıcılarını bekleyen riskler sık sık gündeme geliyor. Bu yönden özellikle Android gibi açık uçlu yazılımları kullananların ağırlıklı olarak risk altında olduğu ise bilişimciler tarafından sık sık gündeme getiriliyor. Özellikle Bitcoin gibi kripto madenciliği alanlarına ilgisi olan, uzman yazılımcıların hackerlık yaparak, akıllı telefonlara sızdığı ve başkalarının akıllı telefonlarını kullanarak madencilik yapıyorlar. Bilgisayar üzerinden devamlı olarak süren madencilik işini daha kapsamlı hale getirmek isteyen hacker madencilerin hedefinde olup olmadığınızı ise belirgin bazı sorunları tespit ederek anlayabilmeniz mümkün. Özellikle telefonu kullanırken arayüzde yaşanan gecikmeler ve aksamalarda sıklaşma varsa, bataryanız beklendiğinden daha hızlı tükeniyorsa ve ısınma fazlaysa, telefonunuzda madencilik işi yapılıyor olabilir.

UYGULAMA MAĞAZASINDAN GELEN RİSK

Kripto madenciler, geliştirdikleri çeşitli oyun ve uygulamalar ile akıllı telefon kullanıcılarını tehlikeye sürüklüyor. Özellikle bilinmeyen reklamlara dokunarak, uygulama mağazasından edinilen bazı oyun ve uygulamalar aracılığı ile telefonlara sızmayı başaran madenciler, virüs yoluyla akıllı telefonun arka planında işlem gerçekleştirmeye başlayabiliyor. Bu süreçte siz herhangi bir işlemin gerçekleştirildiğini göremesenizde, telefonunuz sürekli olarak işlem yapmak için kullanılıyor ve bu yüzdende aşırı ısınma, bataryanın hızla tükenmesi gibi durumlar söz konusu oluyor. Eğer bu tip umulmadan karşınıza çıkan değişiklikler söz konusuysa telefonunuz ciddi bir risk altında olabilir.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 23:40

YORUM EKLE