Android Q Piyasaya Sürüldüğünde Beraberinde Getireceği 7 Önemli Değişiklik

Android'in 10. versiyonu Android Q'nun piyasaya sürülmesine çok az kaldı. Beta sürümü yayınlanan Android Q'nun piyasaya sürülmesiyle birlikte beraberinde getireceği 7 önemli özellikte merakla bekleniyor.

Android Q Piyasaya Sürüldüğünde Beraberinde Getireceği 7 Önemli Değişiklik

Android Q ile, bağlı olduğunuz Wi-Fi ağına başka bir cihazdan bağlanmak istediğinizde bunu sadece bir QR kod okutarak yapabileceksiniz. Yanında birden fazla cihaz taşıyan insanlar için oldukça önemli olan bu güncelleme ile her defasında aynı şifreyi girmek gerekmiyor.

Google arama motorunun yayınladığı blog postuna göre, konumunuzu öğrenmek isteyen uygulamalar için ekranda artık yeni bir kutucuk belirecekeliren bu kutucukta, uygulamanın ne zaman konumunuza erişip erişemeyeceğini kendiniz seçebileceksiniz.

Apple'ın uzun süre önce getirdiği ekran kaydetme özelliği, kullanıcıların bir hayli beğenisini toplamıştı. Google'ın bu güncellemeyi getirmesi her ne kadar iyi olsa da, bizce biraz geç kalınmış bir hareket.

Galaxy Fold ve Huawei Mate X'in piyasaya çok iyi giriş yapmasının ardından, Android Q çoklu ekranlar için optimizasyon ile gelmeye hazırlanıyor.

Android Q sayesinde, telefonunuzu harici bir görüntü kaynağına bağladığınız zaman masaüstü moduna geçerek birden fazla uygulamayı aynı anda pencereler açarak kullanmanızı mümkün kılıyor. 

Android kullanıcılarının belki de en çok beklediği özellik olan ve Android Q sürümünün veri madenciliğini yapan XDA Developers ekibinin bulduğu kod yığınından sonra aktifleştirebildikleri gece modu, henüz tam olarak kullanıma uygun değil. 

Karanlık modun daha sonra gelmesi planlanıyor fakat özelleştilebilen arayüz şu anda beta sürmünde mevcut. Karanlık mod kadar olmasa da bu da kullanıcıların beklediği özelliklerden biriydi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 13:26

YORUM EKLE