App Store’nin Türkiye Zammına Tepki Büyük

Apple, App Store Türkiye’de kullanıcılara sunduğu uygulamalara ciddi oranda zam yaptı. Kullanıcılar bazı uygulamalara eskisine göre 4 kat daha fazla ücret ödeyecek.

App Store’nin Türkiye Zammına Tepki Büyük

Apple, döviz kurundaki artışlara rağmen fiyat artırımına gitmemişti. Steam gibi pek çok uygulama da döviz kuruna bağlı olarak zam yapmamıştı. Bu anlamda App Store büyük ilgi görüyor, kullanıcılarını sevindiriyordu. Ancak Apple almış olduğu şok bir kararla üst düzey bir zam politikası gütmeye başladı. Ücretli uygulamalara yapılan zamlarla birlikte bir App Store uygulamasının ortalama fiyatı 20 TL olarak görüldü.

Döviz kuruna bağlı olarak zam yapmayan Apple, bu sefer kurun çok daha üstünde oranda bir zam yaptı. Teknoloji severler Apple’nin aldığı bu kararı sürpriz olarak değerlendirdi ve tepki gösterdi.

TÜRKİYE FİYATLARINDA İNDİRİM YAPILMIŞTI

Döviz kurundaki hareketliliğin sona ermesiyle birlikte Apple’de Türkiye’deki kullanıcıları için indirim kararı almıştı. Üstelik kullanıcıların çok sık kullandığı bazı uygulamalara şok indirimler gelmişti. Ancak şuanda AppStore’de 30 TL’ye sahip olunabilen bir uygulama artık 50 TL’den satılıyor.

Düşük fiyatlı ürünlerde ise zam oranının daha yüksek olduğu görülüyor. Öneğin 50 kuruşa satılan bir oyun artık 2-2.5 TL bandında işlem görüyor. Durum böyle olunca App Store’nin Türkiye kullanıcıları da bir hayli tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 17:09

YORUM EKLE