Apple, Çocuk uygulamaları için reklamsız uygulamalar istiyor

Apple geçen günlerde yaptığı WWDC etkinliği kapsamında gerçekleştireceği yeni faaliyetlerden ayrıntılı bir şekilde bahsetti. Apple, Reklamsız Uygulama Dönemine Giriş Yapıyor! İşte o uygulama hakkındaki detaylar ve daha fazlası…

Apple, Çocuk uygulamaları için reklamsız uygulamalar istiyor

Apple, Reklamsız Uygulama Dönemine Giriş Yapıyor!

Apple son gerçekleştirdiği WWDC etkinliği kapsamında yapacağı yenilikler hakkında birçok detaya yer verdi. Bu yeniliklerden bir tanesinin de reklamsız çocuk uygulaması politikasının hayata geçirilmesine yönelikti.

Özellikle son senelerde çocukların gelişimi için ortaya konan akıllı saatler, akıllı oyuncaklar gibi ürünlerin güvenlikleri ile ilgili olarak durumun çok kötü olduğu görülmekteydi. Bu duruma açıklık getirilmesi sonrasında Apple gerekli önlemleri almaya başladı.

Uygulamaların sağlam bir içerik filtresinden geçmesi gerekliliğinden bahsedilmesinin yanı sıra, bu filtreleme işleminin iyi yapılmadığı reklamlar gündeme getirildi. Apple ve Google bu noktada kullanıcılar tarafından çok aşır eleştirilere maruz kalmıştı.

 Apple’ın geliştiricileri ise aldıkları geri dönüşlere göre bazı çalışmalar imza atmaya başladılar. Çocuklar tarafından kullanılacak olan uygulamalarda takip edebilmek için kullanılabilecek servisler hizmet vermeye başlayacak. Aynı zamanda satın alım için de herhangi bir yönlendirme yapan reklamların görüntülenmesine izin verilmeyecek.

Fakat reklamların tamamen kaldırılması söz konusu değil. Çocukların kullandığı uygulamalar kapsamında yine çocukları ilgilendiren reklamların görüntülenmesine devam edilecek. Fakat bu yeni çalışma ile birlikte çocukların kullandığı uygulamalarda çıkan reklam sayısı epey bir azalmış olacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 12:39

YORUM EKLE

Popüler Haberler