Apple Ekran Kaydedilen Uygulamaların Veri Kaydı Yaptıkları İçin Kaldırılmasını İstiyor

Apple ekranda kaydedilen bir uygulamanın veri kaydı yaptığını farketti ve kullanıcılarına uyarılarda bulundu.

Apple Ekran Kaydedilen Uygulamaların Veri Kaydı Yaptıkları İçin Kaldırılmasını İstiyor

Akıllı telefon sektörünün dev markası Apple’dan kullanıcılarına çok önemli bir uyarı geldi. Apple yönetimi iOS AppStore’dan indirilen ve ekrana kaydedilen bazı uygulamaların kullanıcı bilgilerini depoladığı ve bu verileri kullandıklarını belirtti.

Adı Geçen Firmalar Şifreleri Kayıt Altına Alıyor.

App Analyst ve TechCrunch tarafından yapılan araştırma sonucu birkaç iOS uygulamaları, kullanıcı tecrübesi ve uygulama kalitesini arttırmak için  ekran görüntüsü istemektedir. Bu görüntü ile birlikte pek çok kullanıcı uygulama için kullanıcı adı, şifre ve kimlik bilgisi paylaşımı da yapmaktadır. Bu durumu farkeden Apple zaman kaybetmeden kullanıcılarına bir uyarı mesajı gönderdi.

Geliştirilen teknoloji sonucu firma veri depolaması yaparken bu bilgilerin casusluk için kullanılmadığını belirten Apple yetkilileri şirketin adını da açıkladı. Glassbox adlı uygulama Apple’ın radarına takılan uygulama olarak açıklandı.

TechCrunch makalesi ile ortaya bu durum sonrası Apple şirketleri bu konuda şiddetle uyardı ve kullanıcı güvenliğine ters düşen uygulamaların AppStore’dan kaldırılacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 01:54

YORUM EKLE