Apple kurucusu Wozniak'tan 'Facebook hesaplarınızı silin' uyarısı

Apple kurucularından Steve Wozniak'tan ''Facebook hesaplarınızı silin'' uyarısı. Facebook'un ABD seçimleri öncesi 87 milyona yakın kullanıcının gizlilik haklarını ihlal ettiği iddia ediliyor.

Apple kurucusu Wozniak'tan 'Facebook hesaplarınızı silin' uyarısı

Apple’nin kurucularından olan Steve Wozniak, Facebook’taki gizlilik sorunlarının çok büyük olduğunu ifade etti. Kullanıcıların güvenlik riski almasına gerek olmadığını konuşan Wozniak, kullanıcıların özel hayatını korumalar için Facebook hesaplarının silinmesi gerektiğini duyurdu. Wozniak’ın bu açıklamayı yapmasının sebebiyse 2016 yılında gerçekleşen ABD seçimleri sırasında 50 milyonu aşkın kullanıcının kişisel verilerinin seçimi etkileyebilmek için kullanıldığı ifade ediliyor. İngiliz firması Cambridge Analytca ile yaşananlar sonrasında sosyal medya devi Facebook’un kullanıcıların gizliliğini sağlayamadığı belirtildi.

87 milyona Yakın Kullanıcı Etkilendi

Facebook’un yaşanan olay sonrasında kullanıcı bilgilerinin uygunsuzca Cambridge Analytica firmasıyla paylaşıldığı iddia edildi. Buna göre ABD seçimleri öncesinde gizlilik sorunu sebebiyle 87 milyona yakın kullanıcının etkilendiği aktarılıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 12:30

YORUM EKLE

Popüler Haberler