Apple'ın yerin altındaki sırlarla dolu gizli üssü

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple'ın yerin altında kimsenin bilmediği gizli bir üssü bulunuyor.

Apple'ın yerin altındaki sırlarla dolu gizli üssü

ABD'nin dev şirkeyi Apple'ın Teksas eyaletinde Austin şehrinde sırlarla dolu bir üssü bulunuyor. Dışarıdan binaya giriş yapmak istediğinizde herhangi bir yönlendirme tabelasıyla karşılaşmıyorsunuz. Üsse ulaşabilmek için önceden mutlaka yardım almak gerekiyor.

Apple'nin yerin altındaki sırlarla dolu gizli üssü

Bu büyük yapının içine girdiğinizde ise sizi mavi bir atmosfer karşılıyor. 9 bin metrekare büyüklüğünde olan bu deponun içinde 'Daisy' isimli bir robot görev yapıyor.

Dünyanın en ilginç robotu olan Daisy'nin depoda ki başlıca görevi Apple'ın topladığı bu iPhone'ları parçalamak.

Apple'nin yerin altındaki sırlarla dolu gizli üssü

Bir parçalama merkezi olan depoda robot Daisy2012'den bugüne satışa sunulan iPhone modellerini parçalarına ayırıyor.

Tam 200 adet iPhone'u yaklaşık bir saat içinde parçalara ayırabilen Daisy, ürünü parçalarken içindeki parçalara da hasar vermiyor.

Apple'nin yerin altındaki sırlarla dolu gizli üssü

Kamerasını, pilini tane tane ve hızlı bir şekilde birbirinden ayırıyor.

Teksas'ta yerin altında olan bu üs tam anlamıyla geri dönüşüm merkezi olarak anılıyor. Apple'ın çevre, politika ve sosyal girişimlerden sorumlu başkan yardımcısı Lisa Jackson, CNET'e verdiği demeçte ürünlerinde geri dönüştürülmüş malzeme kullandıklarını açıklamıştı.

Apple'nin yerin altındaki sırlarla dolu gizli üssü

Apple, ilk kez piyasaya çıktığı günden bu yana 1,5 milyar iPhone kullanıcısına ulaştı. Sadece geçen yıl tahmini olarak 218 milyon iPhone satan dünyanın en iyi telefon üreticilerinden biri oldu.

Apple, bu sırada robot Daisy'yi yaratarak telefonlarındaki parçaların ham bakır, alüminyum, kobalt ve diğer malzemelere geri dönüştürülmesini sağlıyor.

Apple, bugüne kadar kullanıcılarından 9 milyon iPhone'u teknik sorunlar yaşandığı gerekçesiyle geri topladı ve geri aldığı telefonların yerine müşteriye yeni modeller gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 12:07

YORUM EKLE

Popüler Haberler