Apple’ıTehdit Eden Türk Hackerlere Firmadan Cevap Gecikmedi

Teknoloji devi Apple’yi hacklediklerini belirten ve firmadan 7 Nisan’a kadar 75.000 dolar talep eden Türk hackerlere firmadan yanıt gecikmedi.

Apple’ıTehdit Eden Türk Hackerlere Firmadan Cevap Gecikmedi
Dünyaca ünlü teknoloji firması Apple’nin dün Türk hackerler tarafından hacklendiği yönünde bir takım iddialar atıldı. IOS 5 ile birlikte teknoloji devinin kullanıcılarına sunduğu iCloud isimli yedekleme alanı, son zamanlarda çok ciddi skandallara imza attı. Pek çok ünlü ismin gizli fotoğrafı hackerler tarafından ele geçirilmiş ve sosyal medya uygulamalarında bu içerikler paylaşılmıştır. Bu süreçte bu skandalı gerçekleştiren şahıslar her ne kadar tespit edilerek gözaltına alınsalar da, ünlülerin bu görüntüleri bir hayli can sıkmıştı. Birçok kişinin firmaya olan güvenini kaybetmesine sebep olan bu durum, bir kere daha gündeme gelebilir.

Milyonlarca IOS Cihazını Sıfırlarız!

Bir Türk hacker grubu, teknoloji devi Apple’yi milyonlarca IOS cihazını sıfırlamakla tehdit etti. Pek çok Apple kullanıcısının bu süreçte iCloud şifrelerinin ele geçirildiğini açıklayan Turkish Crime Family isimli hacker grubunun, 7 Nisan tarihine kadar da 75.000 dolar fidye istediği belirtildi. Teknoloji firmasının bu sürece kadar ödeme gerçekleştirmemesi halinde ise Türk grubun iCloud hesapları sileceğini belirttiği aktarıldı. Hatta bu grup olayın gerçek olduğuna dair de YouTube üzerinden bir video paylaştı. Ancak Apple, bu videoları da ortadan kaldırabilmek için adım attı ve sildirdi. Bu durum da hack olayının gerçek olabileceği iddialarını daha da kuvvetlendirdi.

Apple Yetkilisinden Olaya İlişkin Açıklama

Apple yetkilisinin Fortune üzerinden yaptığı açıklamalarda, Apple kimliğini de içeren Apple sistemlerinden herhangi birinde bir ihlal bulunmadığı yer aldı. Aynı zamanda grubun hack ettiğini iddia ettiği e-posta adreslerinin ve parolaların da daha önceden ihlal edildiği aktarıldı. Firmanın kullanıcılarına olan güvenini sarsacak herhangi bir durum meydana geldiğinde ve kullanıcıların herhangi bir şekilde iCloud hesaplarının çalınması durumunda güvenlik güçleriyle birlikte hareket edildiği ve bundan dolayı da kullanıcıların tamamen güvende olduğu bilgisi aktarıldı. 

Ancak her ne kadar bu yönde açıklamalar yapılsa da, daha önce meydana gelen vakalar sebebiyle Apple kullanıcıları şuanda kendilerini tehdit altında hissetmekteler. 
Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2017, 17:36

YORUM EKLE