Arayan Kim? Bilinmeyen Numara Sorgulama Nasıl Yapılır? Bilinmeyen Numaralar Servis Numaraları

Arayan Kim? Bilinmeyen Numara Sorgulama Nasıl Yapılır? Cep telefonu kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, kullanıcılar bazı problemler ile karşılaşabiliyor. Bu problemlerin başında ise bilinmeyen numaralar geliyor. Cep telefonu operatörleri ise bilinmeyen numaralar servisleri ile kullanıcılara destek oluyor. İşte bilinmeyen numarayı öğrenme yöntemleri.

Arayan Kim? Bilinmeyen Numara Sorgulama Nasıl Yapılır? Bilinmeyen Numaralar Servis Numaraları

Çağımızda yoğun olarak kullanılan cep telefonları ile birlikte, kullanıcılar bazı problemlerle karşılaşabilmektedir. Bu problemlerden en sık karşılaşılanı ise bilinmeyen numaralar ya da gizli numaralar olmaktadır. Rehberinizde kayıtlı olmayan bir numara sizi arıyorsa, bu numarayı öğrenmek için operatörler çeşitli yollar sunmakta. Operatörlerin yanında bu servisi sağlayan bazı uygulama geliştiricileri de bulunuyor. Yine operatör servislerinin altyapısını kullanan bu uygulamalar, çoğu zaman doğru sonuçlar gösterse de kısmen yanlış sonuçlar ile karşılaşılabiliyor. 

Türkiye’de bulunan operatörler, bilinmeyen numaralar servisleri ile kullanıcıların bu ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone TR kullanıcıları, operatörlerinin belirledikleri servis numaralarını arayarak ya da SMS atarak bilinmeyen numaraları öğrenebiliyor. Ancak rehberinizde kayıtlı olmayan bir numarayı öğrenmek istediğinizde, sizi arayan kişinin cep telefon numarasını operatörünün rehberine kayıt ettirip ettirmediği önemli husustur. Eğer kullanıcı numarasını rehbere kaydetmediyse, bu numaranın kime ait olduğu gösterilmez.

Arayan kişi, sizi rahatsız etmek amacıyla sık sık arıyorsa, bu durumda hakkınızı hukuki yollar aracılığıyla arayabilirsiniz. Durumu ve numarayı savcılığa bildirerek, işlemleri başlatabilirsiniz. 

Bilinmeyen Numaralar Servis Numaraları

Türkiye’de hizmet veren her operatör kendisine farklı bir servis numarası belirlemiştir. Buna göre Türk Telekom kullanıcıları, 11811 numaralı hattı arayarak ya da merak edilen cep numarasını, 11855 numaralı hatta SMS atarak öğrenebilirler. Aynı zamanda cep telefonlarının arama yapma kısmına gelerek, *100# tuşlaması yapılarak bilinmeyen numaralar servisine giriş yapılabilir. Türk Telekom’da bu işlemin ücreti 1.25 Türk Lirası olarak ücretlendirilmiştir. Turkcell kullanıcıları, arayan cep numarasını yazarak 2200’a SMS atabilir ya da 11832 numaralı hattı arayarak sorgulama yapabilir. Turkcell, bu hizmeti kullanıcıları için 3.99 Türk Lirası olarak ücretlendirmiştir. Vodafone TR kullanıcıları ise 11811 numaralı hattı arayabilir ya da 7048’e, KİM boşluk ‘numara’ şeklinde SMS atarak öğrenebilirler. Operatörlerin bu işlemler sonucunda ücretlendirme yaptığı unutulmamalıdır. 

Diğer Bilinmeyen Numara Sorgulama Yöntemleri

Bilinmeyen numaraları, kullanıcılar tarafından geliştirilen yöntemler ile de sorgulamanız mümkün. Ancak bu yöntemler ile sonuca ulaşmanız tamamen şans. Bilmediğiniz bir numarayı rehberinize kaydederek, WhatsApp uygulaması aracılığıyla isim ve fotoğrafına erişebilmeniz mümkün. Aynı zamanda, Instagram, Google, Twitter ya da Facebook gibi sosyal medya uygulamalarında arama kısmına numarayı girip aratırsanız, kullanıcı hesaplarına numarasını kaydettiyse sonuca ulaşmanız mümkün.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 17:57

YORUM EKLE

Popüler Haberler