Bakan Arslan, beklenen 5G müjdesini verdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, büyük bir merakla beklenen 5G teknolojisiyle ilgili konuştu. Anlaşmalı 3 üniversite ile testlerin başlayacağı bildirildi.

Bakan Arslan, beklenen 5G müjdesini verdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dünya 5G standartları belirlenmesinde Türkiye’nin imzasının olacağını açıkladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından ODTÜ, Hacettepe ve Bilkent Üniversiteleri ve operatörler arasında imzalandı.

Bakan Arslan, 5G Vadisi, Açık Test Sahası Protokolüyle, ülkenin uluslararası teknoloji standartlarının belirlenmesine katkı sağlayacağını belirtti. 5G Vadisi Açık Test Sahası’nda test ve denemelerin yapılacağının altı çizilmektedir. 5G ve ileri seviye teknolojilerin, Ar-Ge, Ür-Ge testlerinin altyapısının oluşturulmasının amaçlandığı aktarıldı.

5G üzerine uğraşan bütün öğrenciler için olanaklar artırılacak

5G teknolojisiyle uğraşan üniversite öğrencilerinin, akademisyenlerin, araştırmacıların ve doktora öğrencilerinin, Ar-Ge fırsatlarına olanak sağlanacağı belirtilmektedir.

5G Nedir?

Açılımı ‘’5 Generation’’ yani 5 Nesil anlamına gelmektedir. 4.5 G’nin devamı olan 5G ile intenet hızı üst düzey seviyelere ulaşacak. 5G teknolojisiyle Ultra HD çözünürlüğündeki videoların indirmesi veya izlenmesi çok daha hızlı olacak.

Bugün kullanılmakta olan 4G LTE teknolojisi saniyede 1 gigabit veri aktarabilme kapasitesine sahiptir. Bu hızla ortalama olarak HD bir film 1 saat gibi bir sürede indirilebilmektedir. Bunun yanı sıra 4G ve 4.5 G’nin çekim hızına her zaman ulaşılamamaktadır.

Ancak 5G teknolojisiyle indirme hızları 10 gigabite çıkacak. 4G ve 4.5G’ye göre çok daha hızlı olması beklenen bu teknolojinin de, binalar sebebiyle daha düşük bir performans göstereceği belirtilmekte. Bütün bunlara rağmen geçmiş teknolojilere göre çok daha hızlı bir veri aktarımı sağlanacak.

5G testleri başlamıştır

5G, Amerika Birleşik Devletleri’nde test alanlarında denenmeye başlamıştır. 5G’nin 2020 yılına kadar ancak gelmesi öngörülmektedir.

Düzenlenen 5G toplantısına, Merkez Bankası, Türk Telekom, Vodafone, Turkcell, Sony Ericsson ve Aserlsan yetkilileri katılmıştır. Türk firmalarının yanı sıra, Tunus, İsveç, Suudi Arabistan’dan da pek çok dinleyici yer aldı. 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 12:56

YORUM EKLE