Bakanlıktan Yerli Üretim Kararı

Ticaret Bakanlığı artık yurtdışından Türkiye’ye getirilen ve burada ambalajlanan ürünlerin yerli üretim olmayacağını açıkladı. Bakanlık, yeri üretim logosu ile ilgili de iş dünyasını ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Bakanlıktan Yerli Üretim Kararı

Yabancı sermayeyle piyasaya sürülen ancak Türkiye’de ambalajlandığı için yerli üretim logosuyla satılan ürünler mevcuttu. Bakanlık hemen harekete geçti ve sadece Türkiye’de ambalajlanıp yabancı sermayeyle üretilen ürünlerin yerli üretim olarak kabul edilmeyeceğini açıkladı. Yapılan açıklamada yerli üretimlerde artık yerli üretim logosunun kullanılmasının zorunluluğuna dikkat çekildi.

Bakanlık yönetmelikte değişikliğe gitti ve sadece Bakanlık tarafından belirtilen şekilde logoların kullanılması zorunluluğuna vurgu yapıldı. Yeni mevzuata göre öncelikle ürünün nerede üretildiğine bakılacak ve gerekli kurumlarca mal üretim tespitinin yapılacağı aktarıldı.

Yönetmeliğe göre yerli üretim logosu için birtakım bilgilerin bulundurulması zorunlu hale getirildi. Öncelikle satılacak ürünün satış fiyatıyla birlikte bu fiyatın karar verilmesine ilişkin bilgilere yer verilecek. Kullanılacak yerli üretim logusunun ebatları belirtilen oranlar arasında yer almak zorunda.

General Mobile’de Yerli Üretim Logosu

Ünlü teknoloji firması General Mobile’de yerli üretim kararına destek veriyor. Firma, Türkiye’de ilk defa yerli üretim logosuyla akıllı telefon üreteceğini açıkladı. Firmanın aldığı kararla birlikte artık GM9 Pro başta olmak üzere diğer bütün modellerde bu logo kullanılacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 15:14

YORUM EKLE

Popüler Haberler