Bilgisayarım Neden Yavaş? PC'nizin Yavaşlamasına Neden Olan Başlıca Sebepler!

Bilgisayar sahiplerinin en çok şikayet ettiği konuların başında bilgisayarın zamanla yavaşlaması ve sürekli olarak donması geliyor. Peki bu donmaların ve yavaşlamaların nedeni nelerdir? İşte bu sorundan kurtulmanız için başlıca bilmeniz gereken bazı sorun başlıkları.

Bilgisayarım Neden Yavaş? PC'nizin Yavaşlamasına Neden Olan Başlıca Sebepler!

İster en son model olsun ister ikinci el bilgisayarlar zamanla yavaşlamaya başlar. En güçlü donanımlara sahip olan oyun bilgisayarları için bile bu durum geçerli. Sistemin en iyisi olması bile bir çözüm değil. Böyle durumlarda kullanıcılar en çok bilgisayarlarının neden bu kadar yavaşladığını merak ediyor.

Özellikle en üst seviyelerdeki bilgisayarlarda bile yaşanan bu yavaşlamalar kullanıcılarda bu kadar para verdik neden yavaşlıyor sorusunu sormalarına neden oluyor. Bilgisayarlar neden yavaşlar kesin bir çözüm sunulamaz fakat bu duruma neden olan etkenler sayılabilir.

Hafızanın Dolu Olması

Bilgisayar yavaşlamalarının ilk nedeni depolama alanında boş yerin kalmamış olmasıdır. Özellikle eski tip bir HDD kullanıyorsanız, bilgisayarınızın hafızası daha çabuk dolar ve harddiskiniz daha çabuk eskir. Dosya açma hızı veya dosyaları kopyalama gibi fonksiyonel özellikler daha yavaş gerçekleşmeye başlar.

Depolama alanınızda çok az bir boş alan kalmışsa, bu boş alan kırmızı bir bar işaretiyle gösterilir. Böyle bir durumda depolama alanında temizlik yapmanız gerekir. Hafızada biraz daha yer açmanız bilgisayarınızın performansını daha olumlu yönde etkileyecektir. En azından dosya paylaşımı veya dosya alışverişleri daha hızlı hale gelir.

Casus Yazılımlara ve Virüslere Dikkat

Bilgisayar yavaşlamalarının en başlıca sebeplerinden bir tanesi de içerisinde virüsler barındıran casus yazılımların bilgisayara sızmasıdır. Bu virüsler bilgisayarınızdaki bütün sistemi ve donanımı bozabilir. Bu virüsler de aralarında az zararlı olanlar ve fazla zararlı olanlar olarak ayrılmaktadır.

Bazı casus yazılımları direk olarak bilgisayarın sistemini etkiler. Yazılım ve virüs koruma programınız kuvvetli ise bilgisayarınızın zarar görme ihtimali biraz azalacaktır. Bilgisayarınızda virüs olduğuna dair bir şüpheniz varsa veya sisteminiz yavaşlamışsa virüs taraması yaptırmanız faydalı olacaktır. İyi bir virüs koruma programı bilgisayarınızı korumak için en uygundur.

Reklam Yazılımları ve Sanal Madencilik Yazılımları

Son yıllarda bilgisayarlarda yavaşlamaya neden olan yeni bir etken türedi. Casus yazılımlar kapsamında yer alan bu yazılımlar, girdiğiniz herhangi bir intenet sitesindeki reklamla veya bir anda açılan bir pencere dolayısıyla bulaşan virüslerdir. Girdiğimiz intenet sitelerine ve sitelerdeki reklamlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Bilgisayarınızı başlattığınızda sizin komutunuz haricinde tarayıcınız açılıyor veya tarayıcı üzerindeki reklamlar görüntüleniyorsa bu durumda reklam virüsleri bilgisayarınıza bulaşmış demektir. Yine aynı durumda zaman zaman arama motorunuzun değiştiği veya anlamsız sekmelerin bir anda açıldığı oluyorsa yine aynı durum söz konusu demektir.

Bu gibi durumlarda Anti Malware yazılımlarını kullanmanız gerekecektir. Aynı zamanda iyi bir virüs programı da bilgisayarınızı koruyabilmektedir.

Başlangıç Öğelerini Düzenleme

Bilgisayarınızdaki yavaşlamalara sebep olarak bilgisayar başlangıcındaki uygulamalar da olmaktadır. Bilgisayarınıza herhangi bir uygulamayı yüklediğiniz anda, genellikle yükleme penceresinde size bu uygulamayı başlangıç öğelerine ekleyip eklememek istediğiniz sorulur. Farkına varmadan başlangıç ekranına eklemiş olabilirsiniz, bu durumda bilgisayarınız yavaşlayacaktır.

İkinci bir durum ise uygulama başlangıçtan itibaren aktif duruma geleceği için bilgisayarınız yavaşlayacaktır. Çok fazla uygulama yüklemeniz ve bu uygulamaları başlangıç öğelerinde eklemeniz bilgisayarınızın açılırken yavaşlamasına neden olacaktır. Bunu engellemek için görev yöneticisi üzerinden başlangıç öğelerini kontrol etmeniz ve gereksiz uygulamaların başlangıç öğelerinde yer almasını engellemeniz gerekir.

Sabit Disk Durumu

Depolama alanından bahsetmiştik, depolama alanında dikkat edilmesi gereken bir durum var. Sabit disk birleştirme özelliği, sürekli yeni dosyaların eklenmesi veya mevcut dosyaların sürekli olarak silinmesi durumunda yavaşlayacaktır. Yani sürekli bir döngü olması bilgisayarınızı yavaşlatır.

Hem boş alanların yanlış yönetilmesi hem de bilgisayarın performansının düşmesine neden olan bir sorun söz konusu. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için, uygun aralıklarda sabit diskinizi birleştirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde performans düşüşleri engellenebilir.

Güncellemelere Dikkat Etme

Bilgisayarımızın yavaşlamasının önüne geçmek için dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise güncellemeleri sürekli kontrol etme ve güncellemeleri yüklemek. Yalnızca Windows veya kullandığınız işletim sisteminin güncellemelerini yapmanız gerekir. Sürücülerinde güncellemelerine dikkat ermek ve varsa yüklemek gerekir.

Bilgisayarınızın performansını olumsuz etkileyen etmenler bazı güncellemeler sayesinde ortadan kalkabilir. Böylece performans düşüşünün önüne geçilebilir.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 22:50

YORUM EKLE