Facebook, WhatsApp ve Instagram'dan Huawei'ye Kötü Haber! Uygulamalar Yüklenemeyecek!

ABD'de ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden ülkeler arasına Çin'i aldı. Ve bunun sonucu Huawei telefonlarına yansıdı. Bir kötü haberde Facebook, Whatsapp ve İnstagram'dan geldi. Uygulanmalar yüklenemeyecek. Detaylar haberimizde.

Facebook, WhatsApp ve Instagram'dan Huawei'ye Kötü Haber! Uygulamalar Yüklenemeyecek!

Google ABD merkezli bir teknoloji devidir. Son birkaç haftadır Huawei ile anlaşmasını fes eden Google bunun nedenini daha sonra açıkladı. Google anlaşmaları fes ettikten sonra diğer bir hamle Facebook’tan geldi. Facebook aynı zamanda Whatsapp ve instagramında Huawei telefonlara yüklenemeyeceğini belirtti.

Google’ın ardından sosyal medya devlerinin bu hareketi iyice dikkatleri çekti. Huawei telefonlarına yapılan bu fes anlaşmalarının nedeni merak edilmeye başlandı. Bu anlaşmaların fesinden sonra Huawei kullanan ve bu uygulamaları indirmiş olan kişiler isyana geçti. Fakat onları etkileyen bir durum yok. Telefonlarını ve uygulamalarını kullanmaya devam edebilirler. Uygulamaları daha önceden indirdikleri için bir problem oluşturmayacaktır.

NEDEN HUAWEİ?

‘’Ulusal güvelik tehdidi teşkil eden ülkelerden telekomünikasyon ürünleri alınmayacak.’’ Şeklinde bir karaname ABD Başkanı Trump tarafından imzalandı. Bu ürünlerin alınması engellenmiş oldu. Trump bu karanameyi imzaladıktan sonra ilk adımı Google attı ve Çin merkezli olan Huawei ile anlaşmalarını fes etti.

Bu fesin çok yankı yapmasından sonra ABD Ticaret Bakanlığı bazı ticari kısıtlamaların askıya alınacağına dair açıklama yaptı. Bu askıya alma işlemi 90 gün sürecekti.

90 gün askıya alınan Huawei ürünlerini 90 gün içinde almaya izin verildi. Güncellemelerin ve alımların 90 içinde yapılması gerekiyor daha sonra yeni ürün üretmek için ABD’den onay alınması gerekecek. Aksi taktirde ABD ürünleri almayacak.

Yaşanan bu olaylardan sonra merak edilen bir konuda Google’ın bu festen nasıl etkileneceği oldu.

Goggle’a Etkisi Ne Olacak?

ABD Başkanı Donald Trump, Huawei’i ilgilendiren bir karanameyi geçtiğimiz haftalarda imzaladı. Trump’ın bu imzasından sonra Google Huawei ile anlaşmaları fes etme kararı aldı. Fakat bunun ticari boyutu düşünüldü ve daha sonra fes olayı 90 gün sonraya alındı. Bazı kararlar şimdilik askıda olsa da 90 gün sonra Huawei ile işbirliği bitecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 23:14

YORUM EKLE

Popüler Haberler