Google'un Drive ile Vedalaştığı Doğrulandı

Google'un internet üzerinden veri depolama alanı olarak kullandırdığı Google Drive'ın kesin olarak kapatılacağı açıklandı. Google, alternatif iki kanala yönelecek.

Google'un Drive ile Vedalaştığı Doğrulandı

Teknolojik gelişmeler ve intenetin yaygınlaşması ile beraber bireylere sunulan olanaklar da sınır tanımamaya başladı. Özellikle 2000'li yıllardan bu yana yaşanan teknolojik gelişmeler ile intenetin gücünün birleşmesiyle, tüm iletişim sınırları ortadan kalktı. Yalnızca iletişim olanakları değil veri paylaşımı ve aktarımı da büyük kolaylıklarla gerçekkleştirilmeye başlandı. Bu kapsamda özellikle "Cloud" adı verilen dosya bulutları tüketicilerin işlerine büyük kolaylıklar getirdi. Önceleri disket, CD, USB ile fiziksel nesneler ile verilerini donanımlara taşıyan bireyler, bulutların kullanıma açılması ile beraber intenet üzerinden verilerine her yerden ulaşmaya başladılar.

GOOGLE DRIVE

Google, arama motoru olarak dünya çapında kullanılmaya başladığı gündne bu yana çok önemli intenet araçlarının da gelişmesinde katkılara neden oldu. Başta çeşitli veri paylaşım platformlarını satın alarak büyümeye giden Google, daha sonra kendi uygulamaları ile de olanakların sınırlarını zorladı. Google Drive ile üyelerine özel olarak intenet üzerinden ücretsiz depolama alanı sunan Google, Drive'ı kullanıma sunduğu ilk yıllarda büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olmayı başarmıştı. Bu kapsamda Google Drive kullanıcıları kendi özel hesaplarında büyük boyutlarda dosyalarını yedeklemeye ve intenet olduğu müddetçe diledikleri cihazlardan kullanmaya başladılar. Ancak artık Google Drive aramızdan ayrılıyor.

DRIVE'A VEDA EDİYORUZ

Android akıllı cihazlar ile beraber ücretsiz olarak telefonlarda yer alan ve çok sayıda kullanıcısı bulunan Google Drive kapatılıyor. Google tarafından resmi olarak duyurulan kapatma süreci ile ilgili olarak kullanıcılara mail ile bildirim gidecek. Böylelikle verilerin korunması sağlanacak. Öte yandan kaldırılan Google Drive'ın yerine 2 farklı uygulama getirilecek. Bunlar ise Backup and Sync ve Google Drive Stream olarak kullanılacak. Backup and Sync bireysel kullanıcılar için kullanıma sunulurken, Google Drive Stream ise G Suit kullanan kurumsal kullanıcılar için kullanıma sunulacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 15:23

YORUM EKLE