Görüntülü konferans platformu Zoom programı ne kadar güvenilir?

İnsanların evlerinde karantinada kalmasıyla birlikte en fazla kullanılan uygulama Zoom oldu. Görüntülü konferans platformu Zoom programı ne kadar güvenilir, son günlerde Zoom uygulamasında bazı sorunlar ortaya çıktı. Uzmanlar Zoom kullanan kişileri güvenlik açısından uyarıyor.

Görüntülü konferans platformu Zoom programı ne kadar güvenilir?

Koronavirüs salgınında en fazla kullanılan uygulamalardan bir tanesi de Zoom oldu. Zoom uygulamasının kullanıcı sayısı son üç ay içerisinde 200 milyona kadar ulaştı. Zoom uygulaması uzaktan eğitimlerin yanı sıra devletin önemli isimleri arasında yapılan konferans görüşmelerinde de kullanılmaya başlandı. Ancak uygulamayla ilgili bazı sorunlar da oluşmaya başladı.

New York Eğitim Departmanı, İngiltere Savunma Bakanlığı ve pek çok önemli kurum, Zoom kullanımını kısıtlama kararı aldı. Zoom uygulamasının güvenlik açısından sorunlu olduğu ileri sürülüyor. ESET’in tespitlerine göre Zoom uygulamasındaki sorunlar özellikle güvenlik ve gizlilik konusunda ortaya çıkıyor.

Zoom’un CEO’su Eric S. Yuan, bir açıklama yaptı ve uygulamanın kullanıcı sayısının bir anda artmasından dolayı oluşan sorunlardan özür diledi. Eric Y. Yuan, şirketin bütün kaynaklarıyla mühendislik ve güvenlik konusu üzerine çalıştıklarını belirtti.

Zoom Uygulamasındaki Sorunlar

Zoom’un iOS sürümü, kullanıcıların Facebook hesabı olmamasına rağmen istatistikler gönderiyor. Zoom’un gizlilik anlaşmasında böyle bir konudan bahsedilmiyor. Zoom’un yaratıcıları bu sorunu kabul etti ve iOS için Facebook Yazılım Geliştirme Kiti’ni kaldırdı.

Zoom uygulamasının sesli ve görüntülü toplantıları tamamıyla şifrelemediği iddia ediliyor. Zoom bu konuyla ilgili bir çalışma yaptı ve TLS aktarım şifrelerini devreye soktu.

Zoom’un bazı güvenlik açıkları da tespit edildi. Fakat şirket daha sonra bu açıkları düzeltti. Zoom son olarak toplantılarda kullanılan ve konuşmadaki kişilerin katılımcıların dikkatini ölçen “katılımcı izleme” modunu kaldırdı.

ABD’de FBI, uygulamadaki yetkisiz kişilerin özel toplantılar ve okul sınıflarına girerek, rahatsızlık yaratabileceği “Zoom Bombalama” adlı saldırı için kullanıcıları uyardı.

Zoom Nasıl Güvenli Kullanılabilir?

Antivirüs programı şirketi ESET, Zoom uygulamasının güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için bazı uyarılarda bulundu. Uygulamayı kullanırken “Bekleme Odası” özelliğiyle yada şifreler kullanarak toplantı katılımcıların izlenmesi tavsiye ediliyor.

Ayrıca ekran paylaşımının ana bilgisayar ile sınırlanması ve uygulamanın en son sürümünün kullanılması gerekiyor. Görüşmelere katılımcı alırken toplantı kimliklerinin kullanılması gerekiyor. Bu sayede Zoom temalı kötü amaçlı yazılımlardan korunulabilir.

Günün kritik manşetlerini hızlı bir şekilde okumak için şimdi Haberport mobil uygulamasını indir!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Tüm yeni haberlerimizden anında haberdar olmak için şimdi Instagram’da da bizi takip edebilirsin! Hadi, durma! >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Facebook’ta haberleri takip etmek istiyorsan, şimdi sen de Facebook Grubumuza Katıl! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 13:44

YORUM EKLE

Popüler Haberler