HarmonyOS işletim sistemi ne zaman çıkacak? Hangi telefonlar HarmonyOS güncellemesi alacak?

Huawei kullanıcılarının merakla beklediği HarmonyOS işlemcisi ne zaman gelecek sorusu son zamanların en fazla araştırılan konusu oldu. Bu haberimizde sizler için Huawei tarafından yapılan açıklamalar ve detayları derledik. İşte ayrıntılar.

HarmonyOS işletim sistemi ne zaman çıkacak? Hangi telefonlar HarmonyOS güncellemesi alacak?

Huawei, 9 ağustos tarihinde yeni işletim sistemi HarmonyOS’u tanıtmıştı. ABD ve Google ile aralarında yaşanan sorun sonrasında çok hızlı şekilde kendi işletim sistemini hazırlayan ve tanıtan Huawei’de yeni işletim sisteminin ne zaman çıkacağı merak konusu.

HarmonyOS mikrokenel çekirdek tabanlı ilk işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu olan HarmonyOS, sadece akıllı telefonlara özel olmayacak, bir işlemciye sahip tüm sistemlerde kullanılabilecek işletim sistemi merak konusu. Yapılan açıklamalara göre akıllı tvler, akıllı bileklikler, giyilebilir tüm teknolojik ürünlerde kullanılabilecek eşyalarda kullanılabilecek. Çok geniş belleklere sahip işletim sisteminde KB değerlerinden GB değerlerine kadar geniş bir bellek sistemine sahiptir.

HarmnoyOS ne zaman çıkacak?

Huawei’nin alt markası olan Honor’a ait akıllı tv olan Honor Vision TV ve Honor Vision TV pro 10 Agustos 2019 tarihinde tanıtıldı.

Tabi çoğu kullancının merka ettiği konu olan HarmonyOS hangi telefona gelecek sorusunun cevabını yine Huawei Geliştirici Konferansında konuşan Huawei’nin Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, HarmonyOS sisteminin şu an da hazır olduğunu ancak Android ekosistemine saygı duydukları için biraz daha bekleteceklerini dile getirdi. Ayrıca şunları da söyledi. “Tüm akıllı telefonlarımız HarmonyOS sistemi için hazır ancak bunu yapmayacağız.” Diyen Yu her şeye rağmen Google ile bağlarını koparmak istemediklerini dile getirdi.

Geçtiğimiz eylül ayında yeni amiral gemisi olan Huawei Mate 30 ve Huawei Mate 30 Pro’yu tanıtan firma bu telefonların Android 10 ile geleceğini ancak Google servislerinin bulunmayacağını belirtmişlerdi. Bazı yan uygulamalar sayesinde Google haritalar ve Google çeviri uygulamaları telefona yüklenebiliyordu. Ancak son güncelleme ile Google bunun önüne geçti. Yaşanan bu son gelişmeler sayesinde ipler daha da gerildi. Yapılan tahminlere göre Huawei 2020 yılında çıkaracağı telefonlarında HarmonyOS sistemini kullanabilir.

Şu anda sistemin ne zaman yayınlanacağı hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber ilerleyen günlerde ABD-Huawei ve Google arasında yaşanacak olan gelişmeler bu durumu belirleyecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 15:51

YORUM EKLE

Popüler Haberler