Huawei İşletim Sistemi Ark OS nasıl olacak? İşte Huawei işletim sistemi detayları

ABD firmaları ile ticaret savaşına giren Huawei, yeni işletim sistemi üzerine yoğun bir mesai harcıyor. Huawei marka akıllı telefon kullanıcıları Huawei işletim sistemi Ark OS nasıl olacak sorusunun yanıtını arıyor. İşte Huawei'nin yen işletim sistemi detayları.

Huawei İşletim Sistemi Ark OS nasıl olacak? İşte Huawei işletim sistemi detayları

ABD ve Çin hükümetleri arasında yaşanan vergi savaşı sonrasında kısa süre önce ABD ve Çin firmaları arasında da kriz cereyan etmişti. Google, Huawei’den Android desteğini çekeceğini açıklamış ve bu açıklamalar Huawei akıllı telefonlarını kullananları paniğe sevk etmişti.

Kısa süre önce kendi işletim sistemini oluşturmak için çalışmalara başlayan Huawei’nin Ark OS isminde yeni bir işletim sistemi üzerine yoğun bir mesai harcadığı öğrenildi. Son zamanların trend markası olan Huawei yeni işletim sistemini oluşturabilmek için harekete geçmiş durumda.

Android ve IOS’a Karşı Mücadele Ediyor

Huawei ile ilgili edinilen kulis bilgilerine göre savaşa Microsoft Windows’da dahil oldu ve yeni işletim sistemi için uğraşlar veren Huawei’nin Fuchsia ismiyle yeni bir sistem geliştirmeye uğraştığı aktarılıyor. Yeni sistemle birlikte intenete bağlanan ve bir işlemcisi bulunan bütün cihazlarda bu işletim sistemi kullanılabilecek. Üstelik yeni işletim sistemi yalnızca akıllı telefon, bilgisayar veya televizyonlarda değil, otomobil, kahve makinesi ve yazıcı gibi çeşitli aygıtlarda da kullanılabilecek.

Girişimler Başarısız Olmuştu

Android ve IOS işletim sistemine karşın kendi işletim sistemini üretebilmek için uğraş veren Nokia, BlackBerry ve Microsoft istediği neticeyi elde edemedi. Bundan dolayı firmalar birer birer mevcut işletim sistemlerine geri dönme kararı aldı. Huawei’nin de yeni işletim sistemiyle başarı elde edip edemeyeceği merak konusu oldu.

Yeni işletim sisteminde kendine has bir mağaza kullanacağı için Huawei cihazlarında Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi popüler uygulamalar kullanılamayacak.

Ticari Haklar Satın Alındı

Kendi işletim sistemini geliştirebilmek için yoğun bir çalışma temposu içerisine girmiş olan Huawei, yeni sistemin ticari haklarını da satın aldı. Herhangi bir problem yaşanmaması halinde Huawei marka telefonların kendine özgü işletim sistemi 2020 yılı itibariyle piyasadaki yerini alacak.

İsmi Ark OS Olacak

Huawei, yeni işletim sisteminin ismini henüz açıklamadı. Ancak öğrenilen bilgilere göre yeni işletim sisteminin ismi ‘’Ark OS’’ olacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 21:27

YORUM EKLE