Huawei Yasağı Mevcut Telefon Kullanıcılarını Nasıl Etkileyecek?

Huawei ile Google arasındaki kriz sürüyor. Bu gelişmelerin Huawei kullanıcılarını nasıl etkileyeceği merakla bekleniyor. Huawei yasağı mevcut telefon kullanıcılarını nasıl etkileyecek? Huawei’nin bu durum karşısında hazırlıksız olmadığı düşünülüyor ve Huawei’nin kendi işletim sistemini çıkarabileceği düşünülüyor.

Huawei Yasağı Mevcut Telefon Kullanıcılarını Nasıl Etkileyecek?

Piyasalarda söz sahibi olan ABD şirketleri, bütün mobil piyasaları etkileyecek bir hamlede bulunarak Huawei ile alım satımı durdurdu. Yasağın odak noktası Huawei olsa da bu karar diğer şirketleri de olumsuz olarak etkileyecek.

Huawei Yasağı Mevcut Telefonları Nasıl Etkileyecek?

Google mevcut cihazların yanı sıra yaklaşmakta olan bazı modellerin normal şekilde çalışmaya, güvenlik güncellemesi almaya ve Google Play Store’dan yararlanmaya devam edeceğini belirtti. Durum böyle olursa Honor 20 modelleri herhangi bir aksamayla karşılaşmayacak.

Fakat mevcut modeller şu andaki Android sürümü ile sürekli devam edebilir. Bundan dolayı Huawei modellerinin Android 10 Q’ya geçip geçmeyeceği belirsizliğini koruyor. Google hizmetlerine sahip yeni Honor modelleri piyasaya sürülmeyecek.

Huawei’nin “Hongmeng” adında bir kurum içi mobil bir işletim sistemi olduğu biliniyor. Yani Huawei’nin bir B planı var. Samsung’da normalde Tizen’i saklıyordu, ancak Android telefonların çok tutulması Tizen’in kullanılmasına engel oldu.

Bütün bu gelişmeler tedarikçilere de zarar verecektir. Huawei’nin kendisine ait yonga setleri ve modemleri olsa da, her şeye sahip değiller.

Huawei Kendi Mobil İşletim Sistemini Çıkarabilir

Diğer markalar da artık Huawei ile çok fazla rekabete girmeyecek. Xiaomi, Oppo ve Realme Avrupa ve Güney Asya’da genişlemekle ilgileniyor. Huawei ve Honor tarafından bırakılan piyasadaki açığı kapatmaktan mutluluk duyacaktır.

Fakat ne Symbian (Finlandiyalı Nokia’nın işletim sistemi), ne de webOS (Koreli LG’nin) ABD / Çin ticaret savaşında kaldıraç görevi görebilecek durumda değil. Bütün bu gelişmeler hızlı bir şekilde oldu. Ancak Huawei bu duruma hazırlıksız değil. Huawei kendi işletim sistemini piyasaya sürebilir. Ne zaman olduğu bilinmese de Huawei Apple gibi bir modele geçebilir.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 14:30

YORUM EKLE

Popüler Haberler