İki Kadın Astronotun İlk Kez Gerçekleştirelecek Uzay Yürüyüşüne Kıyafet Engeli

Tarihte ilk kez gerçekleştirilecek olan iki kadının birlikte yapacağı uzay yürüyüşü kıyafet engeli sebebiyle iptal edildi.

İki Kadın Astronotun İlk Kez Gerçekleştirelecek Uzay Yürüyüşüne Kıyafet Engeli

NASA tarafından uzay yürüyüşünün Amerikalı kadın astronotlar Anne C. McClain ve Christina H. Koch'un gerçekleştireceğini açıklamasından sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'nda sadece bir adet orta boy beden astronot kıyafeti olması sebebiyle uzay yürüyüşü iptal edilmek zorunda kaldı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Anne McClain'nin uzayda Christina Koch yerine erkek astronot Nick Hague ile birlikte yürüyeceğini açıkladı.

İki astronotun da orta boy beden giymesiule ilgili NASA iptal kararının gerekçesini, sosyal medya hesabında paylaştığı Twitter mesajında açıkladı: NASA'nın paylaşımında; "Uzay yürüyüşleri oldukça zorlu görevler ama doğru ekipman işleri kolaylaştırıyor! Astronot kıyafetleri ise en önemli ekipman. İyi sonucu alabilmek için 29 Mart görevlendirmelerini güncellememiz gerekti." ifadeleri yer aldı.

İstasyonda bir orta boy beden daha kıyafetin olduğu ancak bunun Cuma gününe kadar hazır hale getirilemeyeceği belirten NASA'nın, astronotlarla konuştuktan sonra tek hazır orta beden kıyafeti Koch'un giymesine karar verdiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 09:30

YORUM EKLE

Popüler Haberler