Kablosuz Kulak içi Kulaklık Kullananlar Dikkat! Kanser Sebebi Olabilir

Bilim adamları; kablosuz bağlantı, hücresel veri ve Bluetooth teknolojisinde kullanılan radyofrekans radyasyonunun kablosuz kulak için kulaklıklar tarafından emildiği ve bu durumun kansere yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Kablosuz Kulak içi Kulaklık Kullananlar Dikkat! Kanser Sebebi Olabilir

Kulak kanalına derin bir şekilde yerleştirilen Apple’ın Airpods ürününe özellikle dikkat çekti ve bu cihazın kulağın hassas noktalarını tehlikeli miktarda radyasyona maruz bıraktığını belirten 250 bilim adamı bu ürün de dahil kablosuz bu tip cihazlara karşı bir dilekçe imzalayarak, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’ne sundu. 

Bu dilekçenin amacı en düşük elektromanyetik frekansların bile kanserojen olabileceğine dikkat çekmek olduğu açıklaması yapıldı.

Dilekçenin konusu olan kulaklıklar, telefon gibi ana cihazlarla iletişimini Bluetooth gibi düşük güçte radyo dalgalarıyla sağlıyor. Radyo dalgalarının en bilinen riski, yüksek seviyelerde maruz kalındığında ısınmaya ve yanmaya neden olması. Ancak düşük güçte radyo dalgalarının uzun vadede etkileri hala araştırılıyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri de, hücresel iletilerin bazı kanser çeşitlerine neden olabileceği konusunda kanıtlar açıklamıştı.

Elektromanyetik frekansların her türü için daha fazla araştırma yapılarak risklerin daha net bir şekilde ortaya konması gerektiğinde hemfikir olan imzacı bilim adamları, dilekçelerinde bu teknolojilerin dikkatsizce kullanımına karşı yetkilileri sorumlu tutarak göreve çağırdı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 21:03

YORUM EKLE