Kişisel Verileri Facebook’tan Korumak İçin Yöntem ve Alternatif Yollar

Kişisel verilerin gizliliğiyle sık sık gündeme gelen Facebook uygulamasında, kişisel bilgileri koruyabilmek için yöntemler bulunuyor. Bu sayede kişisel bilgilerinize Facebook gibi uygulamaların erişmesini engelleyebilirsiniz.

Kişisel Verileri Facebook’tan Korumak İçin Yöntem ve Alternatif Yollar

Dünyada milyonlarca insanın kullandığı Facebook, son zamanlarda gizlilik skandallarıyla sık sık gündeme gelmekteydi. Facebook hesapların güvenlik sorununu çözecek bir yöntemin olduğunu açıkladı. Bu sayede paylaşımlarınız ile ilgili veri miktarını kısıtlayabilirsiniz.

Konum Servisini Kapatın

Facebook uygulamasını telefonunuza yüklediğinizde, bu uygulama rehberinizdeki, kişisel verilerinizdeki çoğu bilgiye ulaşabilmektedir. Uygulamayı telefonunuzdan kaldırmayı düşünmüyorsanız en azından konumu kapatarak bilgilerinizi koruyabilirsiniz. Uygulamanın konum bilgilerinize ulaşmasına izin verdiğinizde, gittiğiniz her yer Facebook tarafından kayıt altına alınmaktadır. Konum erişimini kapatırsanız Facebook’un konumunuza ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

 Diğer uygulamaların Facebook hesabınıza ulaşmasını engelleyin.

Bazı uygulamalar giriş aşamasında Facebook hesabınıza bağlanmak isteyebilir. Facebook hesabınızın ayarlar bölümünden gizlilik esaslarıyla ilgili bütün detayları dikkatlice okuyun. Daha sonra verdiğiniz bilgileri ve Facebook hesabınızı başkasıyla paylaşmaya ne kadar izin verdiğinizi sınırlandırmak için ayarlarınızı yenileyin.

Kişisel Bilgilerin Korunmasında Altenatif Yöntemler

İlk olarak, uygulamalar bölümüne girin ve Uygulamalar, Web Siteleri ve Eklentiler altındaki düzenleme sekmesine ve bu bölümden de Platformu devre dışı bırak seçeneğine tıklayın. Bu sayede verilerinizin Facebook’un API’sinde görülmesi engellenmiş olur. Ayrıca Facebook hesabınızla hiçbir uygulama ve siteye kayıt olmayın. Bir uygulamaya kaydolurken gizlilik esaslarını kesinlikle dikkatlice okuyun.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 01:58

YORUM EKLE

Popüler Haberler