Oda termostatı ne işe yarar? nasıl kullanılır?

Oda termostatları ne işe yarar? Kışın hem dileğiniz sıcaklığı elde edip hemde yakıt tasarrufunu oda termostatıyla nasıl sağlarsınız? İşte detaylar...

Oda termostatı ne işe yarar? nasıl kullanılır?

Oda Termostatı Nedir? 

Kış aylarının birçok kişinin yaşadığı en büyük sorunların başında yaşam alanının istenilen ısıya ulaşamaması. Vatandaşlar hem yakıt tüketimini en az seviyede tutmak hem de kendileri için ideal ortam ısısını sağlamak için otomatik kontrol cihazlarından yararlanılmaktadır. Bu durum için doğalgaz kullanılan evlerde ısının ideal sıcaklıkta tutulmasını ve tasarrufu sağlayan cihazlar kullanılmaktadır. Bunlar oda termostatı ve radyatöre takılan termostatik vana olarak geçer. 

 Termostatik vana üzerinde radyatörün ısısını manuel şekilde ayarlayıp sabitleyebileceğiniz numaralar mevcuttur. Oda termostatı sensör yardımıyla bu işi otomatik şekilde yapar. Vana ve oda termostatı birlikte kullanılabileceği gibi sadece bir sistem de tercih edilebilir. 

Oda Termostatı Nedir? 

Oda termostatı, ortam sıcaklığının ayarlanan değerde tutulmasını sağlayan bir ısı kontrol cihazıdır. 

Özellikli kombi gibi bireysel ısıtma sistemlerinde kullanımı tercih edilen oda termostatı, ortam sıcaklığını ölçerek ısı düştüğünde kombinin yanmasını ve ısının hep ayarlanan seviyede kalmasını kontrol ederek sağlamaktadır. Böylelikle kış aylarında hem yakıt tüketiminden tasarruf edilebilir hem de istenilen ortam ısısı aynı değerde kalabilir.  

Dijital oda termostatlarında da kablolu ve kablosuz oda termostatları olmak üzere iki çeşit bulunmaktadır. Kablolu oda termostatında kombi ile termostatın bağlantısı aradaki kablo ile sağlanmaktadır. Kablosuz oda termostatında ise kablo çekilmesine gerek kalmaksızın kombi ile bağlantı sağlanabilmektedir. 

Avantajları Nelerdir? 

Oda termostatı bulunmayan bir kombide, istediğiniz ortam sıcaklığını sağlamak için ayarları kombi üzerinden yapmanız gerekmektedir. Kombi termostatı üzerinden radyatörlere iletilen su sıcaklığı ayarlandığında, kombi devreye girmek için tesisatta dolaşan suyun sıcaklığını esas alacak ve radyatörlerden ortama sıcaklığını bırakıp dönen suyun sıcaklığı düşeceğinden daha fazla çalışacak, daha fazla yakıt tüketecektir. 

Oda termostatı kullanmadığınızda kombi üzerinde yapılan ayar doğrultusunda kombi sadece tesisatta dolaşan suyun sıcaklığını temel alarak aralıksız çalışmaya devam edeceği halde oda termostatı kullanıldığında dış ortam sıcaklığının iç ortam üzerindeki etkileri de kombinin çalışmasında etkili olacaktır. 

Hava sıcaklığının yükseldiği zamanlarda, ortam sıcaklığı için su ısısının değil oda termostatı üzerinden hava sıcaklığının ayarlanabilmesidir. 0,5 ˚C hassasiyetle çalışan oda termostatı sürekli olarak ortam sıcaklığını ölçecek ve sıcaklık arttığında kombinin kapanmasını, düştüğünde ise yeniden yanmasını sağlayarak size dileğiniz ortam ısısını sağlayacaktır. 

Hava sıcaklığının yükseldiği zamanlarda, ortam ısısı da yükseleceğinden kombiniz gereksiz yere çalışmayacağı için size yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Bu nedenle oda termostatları oldukça faydalı cihazlar olduğundan tesisat uzmanlarınca önerilirler. 

Kullanımı ve montajı da son derece kolay bir işlemi olan oda termostatları için en başta yapılacağınız masraf, cihaz sayesinde yapılacak yakıt tasarrufu ile kısa zamanda karşılanacaktır. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 22:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler