Online Alışveriş Daha Güvenli Hale Getiriliyor

Son yıllarda büyük bir hız kazanan internetten alışverişte, kredi kartı kullanan kişilerin güvenliğini korumak adına yeni bir uygulama geliyor. Güven damgası adlı uygulama için başvurular başlayacak.

Online Alışveriş Daha Güvenli Hale Getiriliyor

Hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran ve bizi ihtiyaçlarımıza en hızlı şekilde ulaştıran intenetin son dönemlerdeki en büyük faydalarından birisi de intenetten alışveriş oldu. İntenet aracılığı ile online alım satım yapmak kolaylaştı ancak bir süre sonra bu ortamda kişilerin bilgilerini çalan ve kredi kartlarından harcama yapan dolandırıcılar ortaya çıkmaya başladı. Ülkemizde bu tip dolandırıcılıkların önlenebilmesi adına son dönemlerde önemli adımlar atıldı. Kredi kartının intenetten kullanımının topluca kapatılarak, isteyenlerin açtırdığı süreç sonrasında şimdi de e-Ticaret sitelerine güvenli damga tnaımlanacak. Güvenli damga sayesinde hangi sitelerden alışverişin %100 güvenli olduğu kullanıcılar tarafından anlaşılabilecek.

GÜVEN DAMGASI İLE GÜVENLİK ŞARTLARI YÜKSELECEK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından e-Ticaret sitelerine verilecek olan güven damgası için ilgili damgaya başvuru yapan ticari platformlardan çok kritik belgeler talep edilecek. Talep edilen bu belgeler arasında sitenin, intenet korsanlarına karşı tam donanımlı güvenliğe sahip olduğunun ve intenetten alışverişte güvenilirlik seviyesinin yeterli olduğunun ispat edilmesi istenecek. Henüz başvurular başlamadı ancak haberi alan birçok e-Ticaret sitesi, ilgili damgayı alabilmek için harekete geçtiler. Öte yandan damgayı web sitesinde bulunduran platformlar, satın alım yapacak olan müşteri tarafından görüntülenen damga sayesinde güven seviyesini kanıtlayacak.

Türkiye'de e-Ticaret seviyesinin düşük oranda kalmasının sebebini araştıran bir çalışma sonucunda en fazla "güven sorunu" maddesi ortaya çıktıktan sonra harekete geçen TOBB yetkileri, kullanıcılar için e-Ticareti en iyi seviyeye çıkarmaya çalışacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 20:01

YORUM EKLE