Pandemi İzolasyon Takip Projesi'nde mesajlar gönderilmeye başladı!

Koronavirüs salgınına karşı mücadelede salgının azaltılması amaçlanan ve aynı zamanda hastaların izolasyonunu takip etmek için başlatılan çalışmalar sonucu tamamlanan Pandemi İzolasyon Takip Projesi hayata geçirildi. Peki, uygulama nasıl kullanılacak?

Pandemi İzolasyon Takip Projesi'nde mesajlar gönderilmeye başladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tarafından yapılan basın açıklamasında, koronavirüsle mücadele kapsamında, salgına yakalanan ve evde karantina altında olan hastaların takip ediceği bir sistemin kısa bir süre sonra uygulamaya geçeceği duyurulmuştu. İletişim Başkanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının azaltılmasının planlandığı ve virüse yakalan hastaların izolasyonunu sağlamak amaçlı Sağlık Bakanlığı tarfından geliştirilen Pandemi İzolasyon Takip Projesi'ne (İTP) ilişkin bilgiler paylaşılarak uygulamanın hayata geçirildiği duyuruldu.

Pandemi İzolasyon Takip Projesi

Söz konusu proje, kanuni yetki çerçevesinde gerekli izinler alınarak Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin iş birliğiyle uygulamaya alınırken bu kapsamda pozitif vakaların hem kendilerinin hem yakınlarının hem de bütün bir toplumun sağlığı için gerekli olan izolasyon kuralına uyup uymadıklarının takip edilecek ve karantina sürecinde olacak kişilerin ve bölgelerin hareketliliği her daim gözlemlenebilecek.

Pandemi İzolasyon Takip Projesi

'Pandemi İzolasyon Takip Projesi' bugün hayata geçmesi ile birlikte bugün evde olması gerektiği halde dışarıya çıkanların cep telefonlarına, "İzolasyon bölgenizin dışına çıktığınız tespit edildi. Herkesin iyiliği için lüften evinizde kalmaya devam edin" mesajı yollandı. Bu mesajın, koronaviürs testi pozitif olanlar ve onların temaslılarının dışında, kronik rahatsızlığı olduğu halde evinden çıkanlara da gönderildiği belirtililen uygulama kapsamında uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumunun emniyet birimleriyle paylaşılacağı, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanmasının sağlanacağı da yine aynı şekilde kullanıcılara belirtildi. 


YORUM EKLE

Popüler Haberler