Siber Yıldız Yarışmasının 2. si Düzenleniyor Birinciye 15 Bin TL Verilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının öncü olduğu Siber Yıldız 2019 yarışmasının başlamasına sayılı günler kaldı. Yarışmada birinci olan yetenek 10 Cumhuriyet altını almaya hak kazanacak.

Siber Yıldız Yarışmasının 2. si Düzenleniyor Birinciye 15 Bin TL Verilecek

Siber Yıldız 2019 yarışması Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile müşterek çalışmalarıyla düzenlenecek. Şubat 2019 tarihinde düzenlenmesi beklenen yarışma programı Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi tarafından organize edildi. Yarışmak isteyen kişiler yarışmaya bireysel olarak katılabileceği gibi en fazla dört kişilik gruplarla da takılım sağlayabilmektedir. Siber alanında faaliyet göstermek isteyen ve bu konuda yetenekleri olan bireylerin keşfedilebilmesi için bu yıl yarışmanın ikincisi düzenleniyor.

Yarışmaya başvuruda bulunmak isteyenlerin www.siberyildiz.com adresi üzerinden gerekli bilgileri doldurması yeterli olacaktır. Kayıt yaptıran yarışmacılar, web sayfasında yer alan soruları yanıtlayabilmektedir. Yarışma başladığı zaman da soruların bir kısmına yarışmacılar tarafından erişim sağlanabilecek. Sorulan soruları doğru yanıtlayan yarışmacılar yeni soruları görebilecek.

Yarışma İntenet Üzerinden Yapılacak

Web sayfası üzerinden yapılacak yarışma bir gün boyunca sürecek. Soruları doğru yanıtlayan ve dereceye giren ilk 15 kişiye Cumhuriyet altını verileceği belirtiliyor. Yarışmada birinci olan kişiye 10, ikinciye 5 üçüncüye ise 3 adet cumhuriyet altını verilecek. Bununla birlikte dereceye giren diğer adaylar ise birer Cumhuriyet altını sahibi olacaktır. Yarışmada ilk 100’e girme başarısını gösteren yarışmacılar Siber Talimhane’ye katılım hakkına sahip olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter’da yaptığı paylaşımla gençlere mesajlar verdi. Siber yeteneği bulunan gençlerin yarışma ile yeteneklerini gösterebileceğini belirten Sayan, yarışmanın bilgi ve hıza dayalı olduğunu anlattı. Yarışmanın yakın zamanda başlayacağı mesajını veren Sayan, 24 saat boyunca soru çözümü yapılacağını anlattı. Yarışmada bayrağı yakalamayı baran ve siber konusunda ilgilenen yarışmacıların 2019 siber yıldızı olacağı belirtiliyor.

Siber Saldırı Nedir?

Siber saldırılar hackerler tarafından gerçekleşmekte olup, çeşitli sayfalara virüsler yollayıp bilgileri ele geçirmek için gerçekleştirilir. Bireysel hesaplara yönelik düzenlenebilen siber saldırılar, devletlere karşı da düzenlenebilmektedir. Her türlü ajanlık ve casusluk saldırıları bireye psikolojik baskı yaparak yapılabildiği gibi, sanal olarak da gerçekleşebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 23:02

YORUM EKLE

Popüler Haberler