Spotify Apple'ı Avrupa Birliğine Şikayet Etti

Mobil müzik uygulaması Spotify, Apple'ın App Store mağazasında uyguladığı bazı kuralların haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle Avrupa Birliği'ne şikayet etti.

Spotify Apple'ı Avrupa Birliğine Şikayet Etti

Spotify Şirketinn kurucusu ve patronu Daniel Ek, Apple’ın mobil uygulama mağazasında uyguladığı kuralların, Spotify ve diğer müzik uygulamaları aleyhine haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle AB Komisyonu’na şikayette bulunduğu açıklamasını yaptı.

Apple’ın uygulama mağazasında kendi satın alma uygulaması üzerinden yapılan uygulama içi ödemelerden yüzde 30 pay aldığına dikkati çeken Ek, bunun platform üzerinde faaliyet gösteren diğer müzik uygulamalarının Apple’ın kendi müzik servisine karşı fiyat dezavantajı yaşamasına yol açtığını belirtti. Ek ayrıca  uygulama üreticilerinin Apple’ın mağaza içi satın alma uygulamasını kullanmaması halinde ise bazı teknik kısıtlamalarla karşılaştığını, öneğin kullanıcılara e-posta gönderemediğini, kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik geliştirmelerini bloke ettiğini ve rakiplerini Siri, HomePod ve Apple Watch gibi komşu platformlardan dışladığı yaptığı açıklamalar arasında.

AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada ise Komisyonun Spotify’ın şikayetini aldığını ve konuyla ilgili standart prosedürün işletileceği belirtildi. 

Apple şirketinden konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 23:46

YORUM EKLE

Popüler Haberler