Steam Açılmama Sorunu Nasıl Çözülür? Çözüm ve Pratik Bilgiler

Birçok Gamer'ın gözdesi Steam platformunda meydana gelen açılmama sorunundan sizleri kurtarıyoruz. Sizler için listelediğimiz birçok farklı yöntem ile Steam açılmama sorununuzu çözebilirsiniz.

Steam Açılmama Sorunu Nasıl Çözülür? Çözüm ve Pratik Bilgiler

 Valve Corporation tarafından geliştirilen çok oyunculu oynama ve iletişim imkanı sunan oyun platformu Steam birçok gamerın gözdesi. Bu durumda platformda meydana gelen arızalar da oyuncuların canını sıkıyor. Bunlardan birisi Steam açılmama sorunu. Birçok kişinin rahatsız olduğu bu sorunu çözebilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1- Arka planda çalışan Steam uygulamalarını kapatmayı deneyebilirsiniz.

Eğer Steam açılmış ama kullanıcı arayüzü başlatılmamış ise klavye üzerinden CTRL+ALT+DELETE tuşlarına birlikte basarak Görev Yöneticisini açıp buradan açık olan işlemleri sonlandırabilirsiniz. Bunun için sonlandırmak istediğiniz işlemleri seçip ‘’Görevi Sonlandır’’ butonuna basmanız yeterli olacaktır. Sonrasında Steam’i yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

2- Steam Önbelleğinde temizlik yapabilirsiniz.

Öncelikle steam dizininize gidip oradaki appcache klasörünü kopyalayıp başka bir yere yapıştırın. Klasörünüzü güvene aldıktan sonra dizininize tekrar dönüp appcache klasörünü silip Steam’i tekrar çalıştırmayı deneyin. Çalışmaz ise kopyaladığınız klasörü eski yerine taşımanız gerekecektir eğer Steam çalışır ise yedeklediğiniz klasörü artık silebilirsiniz.

3- Kararsız Beta Sürüm dosyasını silebilirsiniz.

Beta sürümler tam sürüm özelliklerine göre daha az kararlı kalır bu durumdan dolayı Steam açılmıyor olabilir. Steam’e girmeden önce Beta istemcisini devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için Steam dizinindeki package klasörüne girip buradaki beta dosyasını silmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında Steam’i yeniden başlatın.

4- Sorunun Steam Sunucusuyla alakalı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sunucuda meydana gelebilecek çökme, donma, gecikme gibi durumlar için https://steamstat.us/ adresine giderek gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz.

5- Yeniden Yükleme yöntemini deneyebilirsiniz.

Eğer yukarıdakilerin hepsini denediniz ama yine de sorun çözülmedi ise  Steam’i silip hızlıca yeniden yükleme seçeneği son çareniz. Bunun için Steam’i yüklediğiniz klasöre gidin, burada karşınıza çıkan (Steam.exe, Steamapps ve userdata hariç) tüm klasörleri silin. Sonrasında Steam.exe üzerine yapacağınız çift tıklama ile hızlıca yeniden kurulum işlemini başlatmış olacaksınız.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 02:47

YORUM EKLE