Teknoloji Devi Türkiye’yi Garanti Listesinden Çıkardı

Teknoloji devi Apple, Türkiye’yi uluslararası garanti listesinden çıkardı. Alınan bu kararla birlikte artık yurtdışından alınan Apple cihazları ülkemizde garanti kapsamına olmayacak;

Teknoloji Devi Türkiye’yi Garanti Listesinden Çıkardı
Apple yurt dışından kendi ürününü garantili olarak alan kullanıcılarına kötü haberler verdi. Artık yurt dışından satın alınan herhangi bir Apple aygıtı Türkiye’de garanti kapsamında sayılmayacak. Kullanıcılar yurtdışından aldığı aygıtı ülkemizde Apple bayiine götürdüğünde ise artık tamir için ek ücret ödemek zorunda.

Bundan önce iPhone ve iPad satın alan ve bu işlemi de yurtdışından gerçekleştiren vatandaşlarımız, global şekilde gerçekleşen garanti kapsamı sayesinde ülkemizde onarım veya değişim yapabilmekteydi. Ancak ne yazık ki bundan sonra kullanıcılar böyle bir şey yapamayacak. Artık tamir ve cihaz değişimi için ücret ödenecek olması ülkemizden Apple marka cihaz satın almayanların bir hayli canını sıkacak gibi görünüyor. Bu durumda olan ve cihazının onarımını ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmek isteyenlerin, teknoloji devinin uluslararası garanti kapsamının dahil olduğu bir ülkeye giderek orada cihazını tamir ettirmesi gerektiği belirtildi.

Yurt Dışından Apple Cihazıyla Değiştirildiyse BTK Kaydı Şart

Ülkemizden bir Apple cihazı satın alan ancak daha sonra yurtdışında Apple tarafından bir cihaz değişimi söz konusu olduğunda, yeni cihazın garantisinin devam edebilmesi için BTK kaydının yapılması gerektiği belirtildi. Kullanıcıların sinirlenmesine sebep olan bu durum ise pek çok kişi tarafından farklı şekillerde yorumlanmakta. Ancak doğruluk payı en çok yüksek olan yorumda ise, cihazların Türkiye’den alınmasının sağlanmasını amaçlayan bir adım olduğu vurgulandı. Bu uygulamayla birlikte artık Türkiye’de yaşayan kişilerimiz artık alışverişini yine bu ülkeden yapacağı öngörülüyor.

BTK (IMEI) Kaydı Nasıl Yapılır

IMEI kaydı yapılmamış olan akıllı cihazların ücretsiz bir şekilde tamir edilemeyeceği yer aldı. Bundan dolayı da cihazın kayıt altına alınabilmesi yani IMEI’nin doğrulanabilmesi adına öncelikle kişinin e-devlet sistemi üzerinden kayıt hakkını sorgulaması gerektiği yer aldı. Bununla birlikte harç ücretinin yatırılması gerektiği ve daha sonra ise aygıtın kayıt işlemlerinin tamamlanması gerektiği belirtildi. Bununla birlikte ülkemize giriş yaptıktan 60 gün sonra artık bu kaydın yapılamayacağı ve artık bu aygıtın da garanti kapsamına girmeyeceği vurgulandı.
Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 12:41

YORUM EKLE