Telefonun İnternet Hızı Çok Yavaş İse Nasıl Çözülür?

Telefonunuzun internet hızının yavaş olması pek çok sebepten kaynaklanabilmektedir. Bağlantı hızınızın yavaş olmasının nedenleri ve çözümleri haberimizin devamında yer alıyor.

Telefonun İnternet Hızı Çok Yavaş İse Nasıl Çözülür?

Telefonunuzda kullandığınız intenetin yavaş olmasında pek çok etken söz konusu olabilir. İntenetin yavaş olması telefondan kaynaklanabileceği gibi kullandığınız operatörle de ilgili olabilmektedir. Ancak evde Wi-Fi’ye bağlanıyor ancak yine de intenet sinyaliniz zayıf ise intenet bağlantınızın hızlı olması pek de mümkün görünmüyor. İntenet bağlantı hızınızın yavaş olması noktasında problemin giderilebilmesi için yapabileceğiniz birçok şey mevcut.

Modeminizin Yerini Değiştirmeyi Deneyin

Kullanıcıların büyük bir bölümünün problemini çözebilecek hamle modemin yerini değiştirmektir. Wi-Fi sinyal gücünüzü modemin üzerindeki simgeden gözlemleyebilirsiniz. Wi-Fi sinyalleri ortalama olarak 50-60 metre kadar yol kat edebilmektedir. Ancak modemi monte ettiğiniz yer ile aranızda duvar olduğunda bağlantı hızınız yavaşlayacaktır. En nihayetinde duvarlar sinyal gücünü kesecektir.

Kalabalık Yerlerde İntenetiniz Yavaşlayabilir

4G bağlantınız genellikle Wi-Fi’den daha hızlıdır. Fakat çevrenizde çok sayıda kişi hücresel veriyi kullandığı zaman hücresel veriniz yavaşlayabilir. Özellikle de konserlerde veya herhangi bir etkinlikte hücresel verinizin yavaş olduğuna rastlamanız kuvvetle muhtemeldir. Telefonunuzun hücresel veriyi hangi seviyede çektiği de intenet hızınızı doğrudan etkiler. Şehir merkezindeki bir bölgede daha hızlı intenet kullanılabilirken, taşra bölgelerinde intenetiniz yavaşlayabilir.

Diğer Modemlere Yakın Olması Sinyal Gücünü Etkiler

Oturduğunuz ev eğer apartman ise pek çok Wi-Fi bağlantısı olacaktır. Bu da aynı zamanda çok sayıda modem anlamına gelir. Modeminiz diğer modem bağlantıları ile yakınsa, Wi-Fi sinyalinizin olduğundan daha az sinyal verdiğine rastlayabilirsiniz. Android telefonlarınızda Wi-Fi hız testleri yapabilirsiniz. Ancak Apple kullanıcılarının Wi-Fi hız testi yapabilmesi için dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyar.

Dual-Band Destekli Modemleri Kullanın

Evinizde kullandığınız mikrodalga fırın, kablosuz ev telefonları vs. sinyaller Wi-Fi sinyallerinizi yavaşlatır. Bunun için Dual-Band destekli modemleri tercih etmeniz, Wi-Fi’den alacağınız verimi ciddi oranda artıracaktır. 5 GHz modemler sinyal bağlantısı sorunlarınızı çok daha iyi seviyelere getirecektir.

Sorun Akıllı Telefonunuzda Olabilir

Kullandığınız akıllı telefon intenet hızınızı doğrudan etkileyecektir. İntenet hızınız çok yüksek olsa bile, telefonunuzda herhangi bir sayfa açarken uzun bir süre beklemeniz akıllı telefonunuzdan kaynaklanabilmektedir. Cihazınızda kullanılan işlemci, RAM gibi donanımsal özellikler bağlantı hızınızı doğrudan etkiler.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2019, 13:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler