Telefonunuzdan IP Adresinizi Nasıl Öğrenebilirsiniz? Telefonlarda IP Adresi

IP Adresini teknolojik cihaz kullanan herkes merak etmektedir. Telefonunuzun IP Adresini basıl öğrenebilirsiniz? Telefonlarda IP Adresi öğrenmek oldukça kolay bir işlemdir. Ancak iOS sürümlü cihazlarda ve Android cihazlar IP Adresi öğrenebilme adımları faklıdır.

Telefonunuzdan IP Adresinizi Nasıl Öğrenebilirsiniz? Telefonlarda IP Adresi

IP adresi, İntenet Protokol adresini belirmektedir. Bir intenet ağına bağlanan her cihazda IP numarası vardır. Bir cihazda iki farklı IP türü bulunmaktadır. Bunlar; Genel IP Adresi ve Özel IP Adresleridir.

Genel (Public) IP Adresi:

İntenetin geri kalanının ağınızdaki herhangi bir cihazı nasıl gördüğünü gösteren bir adrestir. Bu adres intenet ağınıza özgü olduğundan, genel IP numarası telefonda veya bilgisayarda aynı olacaktır.

Genel IP adresini bulmak oldukça kolaydır. İntenet ortamındaki her cihaz bu adresi görebilir. Aşağıdaki linklere tıklayarak genel IP adresinizi görebilirsiniz.

- https://www.ipchicken.com/

-  https://www.whatismyip.com/

https://whatismyipaddress.com/

Özel (Private) IP Adresi:

Ağda bulunan her cihazı tek tek tanımlayan IP adresidir. Yani bilgisayar ve telefondaki IP adresleri farklı olacaktır.

Android cihazlarda telefonunuzun Ayarlar bölümünden Ağ ve İntenet kısmına girerek, Wi-Fi bölümüne girin. Bağlı olduğunuz ağa tıklayın ve detayları görüntüleyin. Bu ekranda IP adresinizi görebilirsiniz.

İphone’larda ise, Ayarlar kısmından Wi-Fi bölümüne girin. Bağlı olduğunuz intenet ağına tıklayın. Bu ekranda IPv4 başlığı adı altında IP Adresi’nizi görebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 14:05

YORUM EKLE