Toyota ve JAXA İşbirliğiyle Ay'a Keşif Aracı Gönderiliyor

Toyota ve JAXA, uluslararası uzay araştırmaları için işbirliği yaptı. Hidrojen yakıt hücreli elektrikli otomobil teknolojisine sahip keşif aracının yapımını hızlandırarak Ay'a göndermeyi planlıyorlar.

Toyota ve JAXA İşbirliğiyle Ay'a Keşif Aracı Gönderiliyor

Toyota ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı 2029 yılında gönderilmesi planlan ve ay yüzeyindeki araştırma faaliyetleri için kullanılacak aracın sınırlı enerji kaynaklarının olduğu ayda, 10 bin kilometreden daha fazla menzil kat edebileceğin bililgisini paylaştılar.

Uluslararası uzay araştırmaları, insan faaliyetlerini genişletmek ve sürdürülebilir bir ortam yaratmak adına faaliyetlerini uzayda ve Mars'ta gerçekleştirecek. Araştırmalardaki hedeflere ulaşmak adına robotik misyonlardaki koordinasyonlar, keşif araçlarını kullanan insanların yer alması da büyük önem teşkil etmekte.

Toyota Başkanı Akio Toyoda, “Otomobiller insanlara her yerde özgürlük sağlamak için aktif rol oynuyorlar. Bu projeyle birlikte Toyota'nın sürüş performansını ve dayanıklılığını sergileyeceğiz. Uzay için yakıt hücreli teknolojilerimizi daha da geliştireceğiz” diyerek çevresel sorunlara, kendi gezegenimiz açısından yanıt vermenin önem taşıdığını belirtti.

Toyota ve JAXA'nın geliştirdiği keşif aracı, 6 metre uzunluğunda, 5.2 metre genişliğinde ve 3.8 metre yükseklinde olacak. Aracın içinde ayrıca 13 metreküplük bir yaşam alanı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 21:23

YORUM EKLE