Veri İhlali Skandalında Facebook Hakkında Bir İddia Daha; Kişisel Veriler Facebook'ta Paylaşılıyor

Akıllı telefonlarda on milyonlarca kişi tarafından indirilip kullanılan bazı uygulamaların, kullanıcıların kişisel verilerini diğer bir sosyal medya platformu Facebook ile paylaştığı iddia edildi.

Veri İhlali Skandalında Facebook Hakkında Bir İddia Daha; Kişisel Veriler Facebook'ta Paylaşılıyor

Amerikan Wall Street Jounal gazetesi, son günlerde veri ihlali skandallarıyla gündemden düşmeyen gelen Facebook uygulaması hakkında yeni bir iddia ortaya koydu.

Habere göre, 70 uygulama üzerinde yapılan bazı testlerde, bu uygulamaların kalp sağlığı, tansiyonu, hamilelik durumu, almayı düşündüğü evin fiyatı gibi hassas bilgilerini kaydettikten saniyeler sonra Facebook ile paylaştığı tespit edildi.

Sosyal medya platformu Facebook tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada,  bahsi geçen uygulamalara, hassas verilerin gönderilmemesi için uyarıda bulunulduğu, uygulamaların bu uyarıya uymaması halinde şirketin adım atacağı belirtildi.

Söz konusu uygulamaların, intenet reklamları için Facebook ile veri paylaşımında bulunduğuna işaret edilen açıklamada, "Uygulama geliştiricilerine, kullanıcılarına bizimle paylaştıkları bilgiler konusunda açık olmalarını zorunlu kılıyoruz." denildi.

Facebook'un daha önce kullanıcı verilerini reklam ve veri analiz firmalarıyla paylaşması tartışmalara konu olmuş, analiz firması Cambridge Analytica'nın, milyonlarca Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı kişisel verileri, ABD ve İngiltere'de kritik seçim ve referandum süreçlerini etkilemek üzere kullandığı biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 20:15

YORUM EKLE

Popüler Haberler