WhatsApp İstatistik Verileri İçin Kritik Girişimde Bulundu

Dünya çapında en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, geliştiricilerinin önünü açmak adına bir ödül uygulaması başlattı. Araştırmacılara 50 bin TL'den başlayan ödül verilecek.

WhatsApp İstatistik Verileri İçin Kritik Girişimde Bulundu

Facebook tarafından satın alındıktan sonra peşpeşe çok sayıda yeni özellik ve geliştirme ile kullanıcılarının iletişim hayatına kendisini tamamen monte etmiş olan WhatsApp, yeni bir kampanya ile kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmenin yollarını aradığını bildiriyor. WhatsApp'ın yayınladığı yeni kampanya bildirimine göre araştırmacılardan destek bekleniyor. Uygulamanın geliştiricilerine veri sağlamak amacı ile başlatılan kapmanyada, WhatsApp ile ilgili bölgesel araştırma çalışması yapanlara 50 bin TL ve daha birçok ödülün verileceği duyuruldu.

UYGULAMAYI DAHA İLERİYE GÖTÜRMEK İSTİYORLAR

WhatsApp'ın bugün milyarı aşan kullanıcı sayısı uygulamanın sürdürülebilirliği ve güvenilirliği için çok özel çalışmaların yapılmasını gerektiriyor. Bu konuda hiç ödün vermeyen WhatsApp şimdiyse çok önemli bir çalışmanın peşine düştü. Bu kapsamda, firmaya hatalı bilgi işleme, seçim bilgisi, yanlış bilgiler, dijital okur-yazarlık ve daha birçok alanda araştırma verisi sunan katılımcılara ödül verileceği duyuruldu.

Başvuruları 12 Ağustos'ta sona erecek olan kampanyadan yararlanmak isteyen araştırmacıların WhatsApp'ın resmi web sitesi üzerinden yayınlanan ilana tıklayarak ilgili kampanya bilgilerini gözden geçirmeleri ve başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor. WhatsApp kampanya kapsamında elde ettiği verilerin işlenmesinden sonra uygulamanın daha iyi ve güvenli bir iletişim ortamı olarak kalmasını sağlamak adına yapacağı çalışmalar ise şimdiden kullanıcıları merak ettiriyor.

Firmanın oluşturduğu araştırma fonunda en çok odaklanılacak olan husus ise yalan haber konusu olacak. Toplumda algının yönetilmesi veya yanlış yönlendirilmesi gibi tehlikeli unsurların önüne geçmek isteyen WhatsApp bu tip kurguların oluşum şeklini ve nedenlerini ele alacak araştırmalara yönelik fondan büyük bir dilim ayırdığı bilgisi paylaşıldı. Yakın tarihte özellikle sosyal medya araçları üzerinden yayılan yanlış haber ve bilgilendirmelerin yarattığı bilgi kirliliği ve kaosun önüne geçmek için araştırma çalışmaları küresel anlamda büyük önem arz ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 18:41

YORUM EKLE