WhatsApp Yedekleri Korumayı Bırakıyor

WhatsApp'ın uçtan uca şifreleme özelliği, yedeklenmiş olan mesajlar için 12 Kasım itibariyle etkisiz hale getirilecek. Google Drive üzerinden gerçekleştirilen yedeklemeler tehlike altında.

WhatsApp Yedekleri Korumayı Bırakıyor

Uluslararası anlamda anlık mesajlaşma alanının en büyük ismi haline gelen WhatsApp'tan gelen yeni haberlere göre Android kullanıcıları için can sıkıcı bir gelişme yaşanacak. Bu haberlere göre 12 Kasım 2018 tarihi itibariyle Google Drive'a yapılan mesajlaşma yedeklemeleri WhatsApp'ın uçtan uca şifreleme özelliği ile koruma altına alınmayacak. Bu durumda bu mesajlar korumasız kalacak ve kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde mesajlaşmalar kullanıcılar adına risk yaratabilecek. Google Drive'a sınırsız olarak mesajlaşmaları yedekleme seçeneği tamamen kullanıcının kendi isteğine bağlı olarak kullanıldığından burada tercih yine mesajlaşmalarını korumak isteyen kişiye kalıyor.

GOOGLE'DA SİLİYOR

Google bildiğimiz üzere WhatsApp mesajlaşmalarının yedeklerini güncellemeyen kullanıcılarının WhatsApp yedeklerini de siliyor ancak yaşanan yeni gelişme güncelleme yapılsa dahi yedeklerin art niyetli kişilerin eline geçmesine sebep olabileceğinden Google Drive'ın WhatsApp adına kullanışsız bir hale geldiğine işaret ediyor. Henüz etkinleştirilmeyen güvenlik prosedüründeki bu güncelleme 12 Kasım'dan itibaren etkili olacak.

Apple cihazları üzerinden WhatsApp kullananlar ise bu gelişmeden etkilenmeyecekler.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 17:13

YORUM EKLE