WhatsApp'ı Geleceği Göremeden Verdi

Dünyanın an itibariyle en fazla kullanıcıya sahip anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ın kurucusu, teknoloji dünyasını sallayacak itiraflarıyla gündemde.

WhatsApp'ı Geleceği Göremeden Verdi

Akıllı telefonların hayatımızın dört bir yanına yayılmasının ardından, hızla iletişim alışkanlıklarımızı değiştiren uygulamalar arasında belki de en fazla kullanılanı WhatsApp. Anlık mesajlaşma uygulaması olarak 2009 senesinde kullanıcıların hizmetine sunulan WhatsApp, bugün bir milyardan fazla indirmeye sahip ve Facebook'un idaresi altında. 2014 senesinde Facebook'un satın aldığı WhatsApp'ın kurucusu Brian Acton, uygulama ile ilgili olarak geçmişte verdiği bu kararın ardından yaşadığı pişmanlığı açık açık dışarı vurdu. Teknoloji ve ekonomi dünyasını sallayan bu itiraflar bir anda tüm WhatsApp kullanıcılarının da dikkatini çekti.

"Verdiğim Karardan Dolayı Pişmanım"

Ücretsiz olarak uygulama mağazalarından indirilen WhatsApp anlık mesajlaşma uygulamasının yaratıcısı Brian Acton, 2014'te Facebook'a 19 milyar $ ve bir miktar Facebook hissesi karşılığında WhatsApp'ı satmıştı. Bu satışın ardından görevini 3 sene daha sürdüren Acton, 2017'de istifa ederek bu alandan uzaklaşma kararı almıştı.

2016-2017 yılları arasında Cambrige Analytica tarafından 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının özel verilerinin kullanıldığını ve bu özel verilerle Amerika'da başkanlık seçimlerinin ve Birleşik Krallığın AB'den ayrılma kararının belirlenmesi için gerçekleştirilen referandumun sonuçlarını etkileyi amaçladıklarını aktaran Acton, verdiği bu karardan pişman olduğunu ve bu ağırlıkla yaşadığını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 14:43

YORUM EKLE