Wifi Ağınıza Girmesini İstemediğiniz Cihazlar Nasıl Engellenir? Wifi Cihaz Engelleme

Wifi ağınıza istemediğiniz cihazların geçici süreliğine ya da kalıcı süreliğine erişimini engelleyebilmek gibi bir yetkiniz bulunmaktadır. Çoğu kişi bunun farkında olmasa bile böyle bir şeyin yapılması mümkündür. Wifi ağının sahibi olarak böyle bir işlemi yapabilme gibi bir hakkınız bulunmaktadır. Öyleyse Wifi’ye bağlanmasını istemediğini cihazları nasıl engellersiniz? Bu işlemin gerçekleştirilmesinde uygulanması gereken adımlar yazımızda bulunuyor…

Wifi Ağınıza Girmesini İstemediğiniz Cihazlar Nasıl Engellenir? Wifi Cihaz Engelleme

Wifi’ye Bağlanmasını İstemediğiniz Cihazları Nasıl Engellersiniz?

Kişilerin wifi ağlarına bağlanmasını istemediği cihazların olması gayet normal bir durumdur. Evinize gelen misafir çocuğunun intenetinizi yavaşlatmasını istemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda misafir çocuğunun cihazının intenete erişimini engellemek sizin için kalıcı bir çözüm olacaktır. Wifi’ye bağlanılmasının istenmediği cihazları engellemenin yöntemi aşağıda sıralı şekilde anlatılmıştır.

İlk Adım: Modem Arayüzüne Giriş Yapın

İntenet tarayıcınızın adres bölümünde modem arayüz IP numarasını yazın. Bu numara genel olarak 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 şeklinde olmaktadır. Her iki seçeneği de deneyebilirsiniz. Üşenmezseniz modeminizin altına bakarak hangisi olduğunu görebilirsiniz.

2. Adım: Modem Arayüz Bilgilerinizi Girin

Modem arayüzüne giriş yapabilmek için modem arayüz kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Daha evvel giriş bilgilerinde hiçbir değişiklik yapmamış iseniz giriş bilgileri genellikle aşağıdaki şekilde olmaktadır.

Kullanıcı Adı : Admin

Şifre : Admin ya da 1234

3. Adım: İstediğiniz Cihazın Wifi Ağınıza Erişimini Engelleyin

Modeminizin marka ve modeline göre değişiklik gösterebilmekte olan modem arayüzünün genel olarak Yerel Ağ > Kablosuz Ağ Erişimi > Kablosuz Ağ Erişim Kuralları (MAC filtreleme) bölümünde yer almaktadır.

Bu menüde 3 adet seçenek bulunmaktadır.

1- Kablosuz Ağ içindeki Tüm Cihazlara İzin Ver: Bu seçenekte kablosuz ağınıza bağlanan herkes ağı sorunsuz şekilde kullanabilmektedir.

2- Yalnızca Kablosuz Ağ İçindeki Belirli Cihazlara İzin Ver: Bu seçenekte Wifi bağlantısını yalnızca sizin belirlemiş olduğunuz cihazlar sorunsuz şekilde kullanabilmektedirler.

3- Kablosuz Ağ İçindeki Belirli Cihazları Engelle: Bu seçenekte sizin seçmiş olduğunuz cihazlar wifi ağına erğişim sağlayamazlar.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 04:03

YORUM EKLE