WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir? Modem WiFi Şifre Değiştirme Adımları

Herkesin en büyük ihtiyaçlarından biri olan internet genellikle Wi-Fi'ler üzerinden sağlanmakta. Bilindiği gibi bazı Wi-Fi'lere bağlanabilmek için de şifre gerekiyor. Peki bu modem wifi şifreleri nasıl değiştiriliyor?

WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir? Modem WiFi Şifre Değiştirme Adımları

Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Tüm evlerin vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olan intenet genellikle, Wi-Fi modemlerince sağlanmaktadır. Kablosuz bir şekilde bağlantımızı gerçekleştirdiğimiz Wi-Fi modemlerinin erişebildiği alan ne kadar genişse o kadar uzakta iken intenet bağlantısı kurabiliriz. Mobil telefonunuzdan, tabletinizden ya da bilgisayarınızdan Wi-Fi bölümünü aktif hale getirerek size yakında bulunan istediğiniz modeme bağlanabilirsiniz. Fakat kimi modemlere bağlanabilmek o kadar da kolay olmuyor. Bazı modemlere bağlantı kurabilmek için o modemin şifresini girmeniz gerekebiliyor.

Genellikle Wi-Fi şifreleri, modemlerin yetkili firma tarafından kurulumu esnasında verilen şifrelerdir. Modemin alt kısmında bulunan şifre bölümünde modemlerin ilk kurulduğu zaman ki şifrelerini görebilirsiniz. Çoğu kullanıcı teknik meselelere dahil olmaz ve evine modemin ilk kurulduğunda gelen şifreyi kullanmaya devam eder. Güvenliğin bir kademe daha artmasını arzu etmeniz halinde ise bu şifreyi değiştirebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Wi-Fi şifresinin nasıl değiştirildiği hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Wi-Fi Şifresinin Değiştirilmesi

Daha önce de belirttiğimiz gibi Wi-Fi şifresi modeminiz kontrolü altındadır. Bu sebepten şifreyi değiştirebilmek için router’ınızla bağlantı kurmanız ve bu bölümden şifrenizi değiştirmeniz gerekiyor. İşlemleri sırasıyla sizlerle paylaşacağız.

1) İlk bölümde yerel IP adresini öğrenmeniz gerekiyor. Bu adres arayüze dahil olabilmek için kullanacağınız adres olacak. Genellikle modemin geldiği kutu içinde bulunan kitapçıklarda bu adrese yer verilir. Bu kitapçığı bulmak sizler için zor olabilir, bu yüzden sizlere bilgisayarınız üzerinden bu adrese nasıl ulaşacağınızı söyleyeceğiz.

2) ‘‘Win+C’’ tuşlarına basarak Çalıştır bölümünü ‘‘cmd’’ yazmalısınız.

3) Komut sekmesi önünüzde açıldığında komut satırı üstüne ‘‘ipconfig’’ yazmalısınız.

4)Varsayılan ağ geçici yazan bölümde yer alan IP, arayüz IP’si olarak kullanılacaktır.

5) Bu adresi kopyalamalısınız ve Wi-Fi değiştirme işlemi için diğer aşamaya geçmelisiniz.

Modem Arayüzünden Değişiklik Yapılması

Şu anda ise modem arayüzü bölümünde yapacağınız değişikliklerden bahsedeceğiz. Bu kısımda yapılacak işlemler direkt olarak Wi-Fi şifre değiştirme işlemleri kapsamında önümüze geliyor.

1) Az önce kopyaladığınız IP adresinizi web tarayıcınızın en üstteki adres çubuğuna yapıştırmalısınız ve enter’a basmalısınız.

2) Önünüze modem arayüzü çıkacaktır. Bu bölümde şifre ve kullanıcı adınız sizde talep edilecektir.

3) Eğer daha önce değişiklik yapmadıysanız bu isimler genellikle admin olarak kullanılır fakat emin olmak için servis sağlayıcısından bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

4) Arayüze giriş yapmanızın sonrasında Wi-Fi şifrenizi değiştirmek için Kablosuz sekmesine girmeniz gerekiyor.

5) Kablosuz sekmesine giriş yaptıktan sonra ‘‘Kablosuz Ağ Ayarları’’ bölümüne tıklamalısınız. Modem arayüzü değişikliklerine göre yerleşimlerin bulundukları yerler farklı olabilir. Bu sebepten tam olarak sekmelerin nerede olduğu ile ilgili sizlere bir şey söylememiz yanlış olacaktır.

6) Önünüze çıkan ekran üstünden ‘‘Kablosuz Ağ Adı (SSID)’’ kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Bunun sonrasında adınızı değiştirebilirsiniz.

7) Wi-Fi şifre değiştirebilmek için ise güvenlik seçeneklerinden parola bölümüne şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. Kaydet butonuna tıkladıktan sonra Wi-Fi’nizin şifresini değiştirmiş olacaksınız.

Şifre değiştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra cihazlarınızla önceden kaydolmuş şifre üzerinden intenete giriş yapmaya çalışacağınız için intenet bağlantılarınız kopacaktır. İntenete erişim sağlamak istediğiniz tüm elektronik cihazlarınızla yeni şifreniz ile tekrar girişlerinizi yapmanız gerekiyor. Yeni şifrenizi belirledikten sonra eski şifrenizle intenete bağlantı kuramayacağınızı da belirterek, yeni şifreniz ile giriş yaptıktan sonra beni hatırla kutucuğunu işaretleyerek tekrar tekrar şifre girmeden intenete bağlantı kurabileceğinizi hatırlatıyoruz ve sizleri aydınlatabilmiş olma ümidi ile veda ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 23:30

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emir
Emir - 7 ay Önce

Wifi şifresini değ demek estiyse

Nursahat
Nursahat - 6 ay Önce

Wiwi nasyl girir


Popüler Haberler